Beslenme, Genel

Boza Faydaları – Evde Boza Yapımı

Boza Faydaları - Evde Boza Yapımı

Boza Nedir, Faydaları Nelerdir, Evde Boza Yapılışı Hakkında Bilgi

Boza Nedir? En kaba tabirle arpa, buğday, mısır gibi tahılların mayalanıp ekşitilmesiyle elde edilen mayhoş bir tada sahip içecektir. Genellikle kışın tüketimi tercih edilen bu şifalı içecek başta soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı koruyucu olup, vücut direncini artırır.

Aşağıda detaylı olarak faydalarını sayacağımız bu içecek mayalı ve gıda bakterilerinin yaşadığı bir içecek olduğundan saklama koşulları önemlidir. Şişelenmesi esnasında dahi fermantasyonu devam ettiğinden çabuk tüketilmesi gerekir.

Tarihinin 8-9 bin yıl öncesine dayandığı (Mezopotamya) bilinmektedir. Günümüzde tüketimi iyice azalan bu şifalı içeceğin ümit ederiz ki makalemizle birlikte tüketimi artar ve sağladığı şifalar herkese ulaşır.

Evde Boza Yapılışı

Malzemeler

Yarım kilo pilavlık bulgur (yaklaşık 3 su bardağı),
1 çay bardağı pirinç,
3 bardak şeker,
Su,
1 çay bardağı mayalık boza veya 2 çay kaşığı kuru maya

Hazırlanışı Büyük bir tencere içerisine yıkadığınız bulgur ve pirinci koyup kaynatın. Bulgurlar iyice ezilinceye kadar su ilave edip kaynatmaya devam edin. İyice erittikten sonra blender vasıtası ile tekrar ezin ve tel süzgeçten geçirin. Ilıyana kadar bekleyin.

Ilındıktan sonra mayalık bozayı eğer o yoksa kuru mayayı ılık suda eritip ekleyin. Eğer koyu olursa bir miktar su ekleyebilirsiniz. Ağız tadınıza uygun olarak şeker ilave edin ve buzdolabında muhafaza edin.

Boza Faydaları Nelerdir

Boza bünyesindeki laktik asit sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun patojenlere (hastalık oluşturan mikrop) karşı direncini artırır. Probiyotik özellik taşır. Bilindiği gibi özellikle kış aylarında probiyotik tüketimi hastalıklara yakalanmama adına önem arz eder.

Vücuda enerji verir. (1 litresi yaklaşık 1000 kalori içerir.) A, B6, B12, C ve E vitamini gibi önemli vitaminler içerir. İçeriğindeki aktif mayalar anne sütünü artırır.

Kansorejen maddelerin vücutta oluşumunu engeller. Boza zihni açar ve zihin yorgunluğunu giderir. Vücut direncini artırır ve grip, nezle gibi soğuk algınlığına karşı koruma sağlar.

Boğaz enfeksiyonu ve öksürüğü giderir. Cinsel gücü artırır. Kemikleri güçlendirir.

Bir Hatırlatma: Özellikle ekşimiz olanları soğuk algınlığına karşı çok faydalıdır. Üzerinde kabarcıklar oluşmuş ise ekşimiş demektir. Ancak çok ekşimişlerini içmemek gerekir. Ayrıca yanında leblebi ve üzerine tarçın ekleyerek tüketmek ayrı bir lezzet verir.

İlginizi Çekebilir: