Doğal Kürler, Şifalı Bitkiler

Brokoli Faydaları,Kemik Erimesine Brokoli Kürü

Brokolinin Sağlığımıza Olan 10 Faydası

Brokolinin Sağlığa Faydaları

Brokoli üzerine yapılan bilimsel çalışmalar bu sebzenin kansere karşı büyük bir koruyucu olduğunu ortaya koyuyor. Vücuttaki toksinleri atmada oldukça etkili olan bu gıda, serbest radikallerle de mücadele ediyor.

Kadınlarda östrojen seviyesini dengede tutarak meme kanseri riskine karşı koruma sağlıyor. Düzenli tüketimi kanserli hücre oluşumunun önüne geçiyor. Kalp damar sağlığı için de önemli bir konumu bulunan bu sebze zengin B vitamini ve folat içermesi ile damar sağlığını koruyor.

Brokoli kalp krizi, felç, damar tıkanıklığı gibi risklere karşı vücudu koruyor. Ayrıca kolesterol seviyesini de sürekli dengede tutuyor. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışması açısından da faydalı bir sebzedir.

Yüksek lif içeriği ile sindirimi düzenlerken kabızlık durumlarına karşı da koruma sağlıyor. Lifli içeriği ile diyet uzmanlarının listesinden eksik etmediği bir gıdadır brokoli.

Antioksidan bakımından zengin oluşu bu sebzeyi başta yaşlanma karşıtı bir bitki yapıyor. Serbest radikallerle mücadelesi vücudun erken yaşlanmasını engellerken biraz önce belirttiğimiz gibi kansere karşı da iyi bir besin olmasını sağlıyor.

Karaciğer enzimlerinin dengede tutulmasını sağlayarak karaciğer detoksu yapan sağlıklı bir yiyecektir. Bağırsakları temizleme özelliği de ayrı bir faydasıdır. Vitamin ve mineraller bakımından zengin oluşu sinir sistemi, kemik sağlığı, bağışıklık sistemi, göz sağlığı açısından da bu sebzeyi önemli kılmaktadır.

DİYABETİN HASARLARINI ÖNLÜYOR

En son yapılan araştırmalara göre, brokoli içerdiği bileşen “sülforofan” ile diyabetin vücudunuza verdiği hasarları tersine döndürebiliyor. Tedavi edilmeyen diyabet kan ve beyin damarları da dahil tüm sisteme zarar verebilir ki bu da ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Bunun İçin Yapmanız gereken 21 gün süren bir diyetle, sabahları 300-500 gram brokoliyi bir litre suda beş dakika boyunca kaynatmalısınız. Sonra da kahvaltıdan önce yarısını içmelisiniz.

Öğlen, brokoliyi bir çay kaşığı tarçınla tüketmeniz öneriliyor. Diyet süresince, glikoliz diye adlandırılan bir süreçten geçeceksiniz. Bu süreçte vücudunuzdaki kan şeker seviyenizde önemli ölçüde azalma olacak.

Kemik Erimesine İbrahim Saraçoğlu Brokoli Kürü

Kaynamakta olan bir litre suyun içerisine iyice yıkanan brokoliden yaklaşık 250 gr ekleyin ve hafif ateşte 4-5 dakika kaynatın. Kaynattığınız brokoliyi ılındıktan sonra süzün ve bu suyu  sabah, öğle, akşam olmak üzere  aç karnına için. Brokoli suyunu içtikten sonra 20-25 dakika (su hariç) hiçbir şey yeyip içmeyin.

Brokoli Kürü Nasıl Uygulanır? 

Hazırladığınız brokoli kürünü bir hafta uygulayın. Bir hafta uyguladıktan sonra üç gün ara verin ve bu şekilde 21 gün bu küre devam edin. Yani 7 gün kür+3 gün ara, 7 gün kür+ 3 gün ara, 7 gün kür olacak  şekilde devam edin.

Brokolinin Zararı Var mıdır?

Aşırı tüketimi iyot emilimini azaltacağından aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.

Sağlıcakla kalınız…

İlginizi Çekebilir: