Beslenme, Genel

Bu Besinleri Buzdolabına Koymayın

Hangi Besinler Buzdolabında Saklanmamalıdır

Buzdolabında Saklanılmayacak Besinler

Mesela domates. Domates buzdolabına konulduğunda sulu özelliğini kaybettiği gibi hücresel bozulmalardan dolayı hem lezzeti değişecektir hem de hoş olmayan bir dokuya sahip olacaktır.

Bunun yerine oda sıcaklığında ve doğrudan güneşe maruz bırakmadan muhafaza etmek daha sağlıklı olacaktır.

PATATES
Patates soğuğu hiç sevmez. Soğukta tatları bozulmaktadır. Bunun yerine serin bir yerde saklanmalıdır.

Mümkünse aldığınız patatesleri poşet içerisinde veya nemli yerlerde de saklamayın. Bu filizlenmeye neden olur. Patatesin filizlenmesi ise sağlık için oldukça tehlikelidir.

SOĞAN
Soğan buzdolabında kolayca küflenir ve yumuşar. Mümkün olduğu kadar havadar ve serin bir yerde diğer sebze ve meyvelerden ayrı bir yerde saklanmalıdır.

SARIMSAK
Soğandaki durumun aynısı sarımsak içinde geçerli. Oysa serin karanlık ve kuru bir ortamda 3 ila 5 ay muhafazası mümkün.

EKMEK
Buzdolabında saklanan ekmekler dolap içerisindeki nemi hızlıca çeker. Üzerinde küf dışında başka bakterilerin de üremesine neden olabilir.

Bunların haricinde meyve ve sebzeleri yıkadıktan hemen sonra buzdolabına koymayın. Çabuk bozulmalarına neden olur. Bunun yerine yıkadıktan sonra kağıt havlu ile kurulayıp, tekrar kağıt havlu ile sarın, ardından bir poşete koyarak buzdolabına kaldırın. Bu haliyle 10 güne kadar saklanabilir.

Tropikal meyveler, yeşil fasulye, patlıcan, muz gibi besinler yine; kahve, bal çikolata da buzdolabında saklanmaması gereken besinlerdendir.

İlginizi Çekebilir: