Bitkisel Yağlar, Güzellik & Bakım

Buğday Yağının Saça ve Cilde Faydaları

Buğday Yağının Saça ve Cilde Faydaları

Cilt bakımı ve saç için en faydalı bitkisel yağlar arasında bulunan buğday yağı cilt ve saç bakımına faydaları, nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili tüm bilgiler yazımızda…

Buğday özünden elde edilen buğday yağı cilt bakımında son dönemlerde popüleritesini artırmış bitkisel bir yağdır. Cilt ve saç için faydalı olan vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Aminoasitler bakımından da zengindir. Ayrıca siç ve cilt için faydalı olan B, D, E vitaminlerini ihtiva eder.  Aynı zamanda iyi bir antioksidandır.

Buğday Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

  • E vitamini ve antioksidan bakımından zengin olan buğday yağı hücre yenileyici özelliğe sahiptir.
  • Ciltteki kırışıklıkları giderir.
  • Buğday yağı yaşlanma belirtilerini önler.
  • Ciltte var olan cilt kuruluğunu giderir.
  • İyi bir sivilce gidericidir.
  • Güneşe bağlı cilt lekelerini giderir.
  • Vücutta oluşan selülitlerin tedavisinde önemli bir yeri vardır.
  • Göz altında oluşan morlukların giderilmesinde de etkilidir.
  • Ciltte meydana gelen yara ve yanıkların tedavi edilmesinde de faydalıdır.
  • Hamilelik ya da hızlı kilo alıp vermelerde oluşan çatlakları giderir.

Buğday Yağı Saç Bakımında Nasıl Kullanılır?

Günlük bakım için şampuan ve saç kremi içerisine 1-2 damla damlatıp kullanın.
Yoğun saç bakımı için de 1 çorba kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı çırpılmış yumurta ile karıştırıp saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Saçınızı bone vasıtası ile sarın ve 2 dakika saç kurutma makinesi ile ısıtın. Bu şekliyle 1 saat bekledikten sonra normal olarak yıkayın ve haftada 1 gün toplam 5 hafta uygulayın.
Saçlarınızı güçlendirmek, canlılık ve parlaklık kazandırmak için banyodan evvel saç diplerinize masaj yaparak uygulayın.
Göz altı morlukları için eşit miktarlarda (1’er tatlı kaşığı) arı sütü ve kayısı yağı ile karıştırıp 15 dk bekleyin ve ardından durulayın.
Buğday Yağı Saça Faydaları Nelerdir? Saç dökülmelerini önler. Saç köklerini besler. Saçları güçlendirir. Canlılık ve parlaklık verir. Saçları nemlendirir. Kırılma ve yıpranmalara karşı koruma sağlar.

Buğday Yağı Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Cildi Nemlendirmek İçin: Banyo sonunda tek başına cildinize kullanabileceğiniz gibi eşit miktarlarda zeytinyağı ile karıştırıp da kullanabilirsiniz.
Kırışıklıklara Karşı: Haftada 1 defa 1 tatlı kaşığı kadar buğday yağını 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırın üzerine 1 adet kiwi ekleyip kırışıklığın olduğu yere uygulayın ve 20-25 dk bekleyin. Ardından ılık su ile durulayın. Bu kullanım ile sivilcelerinizden de kurtulabilirsiniz.
Cilt Lekeleri İçin: Haftada 2 kez olacak şekilde lekelerin olduğu yere buğday yağını sürün ve birkaç saat bekletip su ile durulayın.
Selülit Tedavisi İçin: selülitli bölgeye buğday yağını bir kese yardımı ile masaj yaparak iyice yedirin ve yaklaşık 3 saat kadar bu şekilde bekleyin. Ardından durulayın.
Cilt Çatlakları İçin: Avucunuza koyduğunuz bir miktar buğday yağını bastırmadan masaj yapın.

İlginizi Çekebilir: