Beslenme, Genel

Evde Kozalak Reçeli Yapılışı

Çam Kozalağı Reçeli Yapımı

Çam Kozalağı Reçeli Nasıl Yapılır

Çam kozalaklarından; kendine has sakızımsı lezzeti olan çam kozalağı reçeli yapılabilir. Taze çam kozalakları kullanılmalıdır ve taze kozalakların toplanma zamanı yöreden yöreye bir miktar değişmekle birlikte Nisan sonu ve Haziran ayının başına kadarki dönemdir.
Genel olarak kış ayında öksürük ve soğuk algınlığına karşı kullanılmaktadır.

Çam Kozalağı Reçeli Tarifi için Malzemeler

1 kg çam kozalağı

1 kg toz şeker

1-2 adet limonun suyu

Kozalakların üzerini 1-2 parmak geçecek kadar su

Çam Kozalağı Reçeli Yapılışı

Taze (yeşil renkte) kozalaklar toplanır ve iyice yıkanarak temizlenir. Temizlenmiş çam kozalakları bir tencere içerisine alınır ve üzerine su eklenerek yaklaşık 60-70 dakika kadar kaynatılır. Bu süre sonunda kozalaklar yumuşayacaktır. Ardından şeker eklenerek kaynatma işlemine kısık ateşte devam edilir.

Bu aşamada dibinin tutmaması için ara ara karıştırmak ve üzerinde oluşacak köpükleri bir kepçe ile alıp atmak gerekir. Kaynatırken ara ara bir kaşıkla çok az miktarda reçel alınır ve biraz soğuyunca kıvamına bakılır. Reçel kıvamı oluşmuşsa altı kapatılır.

2 dakika dinlendirildikten sonra sıcak sıcak kavanozlara doldurulur ve kavanozların altı kapatılır. Kavanozlar ters çevrilerek soğumaya bırakılır. Buzdolabında saklayabilirsiniz.

Püf Noktası

Eğer biraz kararmış kozalaklardan kozalak reçeli yapmak isterseniz olgun kozalakların içinde reçine miktarının fazla olduğunu hatırlatalım ve bu fazla reçine damak tadınıza uymayabilir.

Bu nedenle kozalakları bir tencere içinde iki-üç adet limon sıktığınız biraz sıcak su içerisine yatırıp bir gece bekletebilirsiniz veya kısık ateşte bir tencere su içine iki-üç limon sıkıp 1 saat kadar kısık ateşte pişirip soğuduktan sonra yukarıdaki tarife devam edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: