Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Biberiyenin Faydaları-Çayı ve Yağının Kullanımı

Çayı, Yağı ve Farklı Kullanımları ile Biberiye

Biberiye;  çayı, yağı ve diğer kullanımları ile insan sağlığına önemli katkılar sağlayan bir bitkidir. Bu bitki ile ilgili tüm bilgiler bu makalemizde siz değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.

Biberiye bitkisi (Rosmarinus officinalis) kuşdili, rosamari isimleriyle de bilinir. Deniz nemi anlamına gelen bu bitki denizel iklimin bulunduğu yerlerde yetişir. Biberiye bitkisinin insan sağlığına faydaları çok büyüktür.

Biberiye Nasıl Tüketilir?

Akdeniz bitkisi olan biberiyeyi çayını yaparak tüketebileceğiniz gibi taze olarak salatalarda, baharat olarak et yemeklerinizde, ayrıca bitkiden elde edilen yağı da haricen kullanabilirsiniz.

Biberiye Yağının Cilt ve Saç İçin Kullanımı?

Biberiye yağını cildinize uyguladığınızda cilt yüzeyindeki kan akışını hızlandırır. Ayrıca kırışık gidericidir ve cildinizin güzel görünmesini sağlar. Saçlarınızın erken dökülmesini önler. Saçlarınızın güçlü ve canlı olmasını sağlar. Saçınızın yağlanma süresini uzatır. Kepeğe neden olan ölü deri oluşumun önler.  Cilde uygulandığında da cilt yağlanmasını önler. Hatta bu özelliği nedeniyle şampuan yapımında kullanılır. Eklem ve kas ağrılarını giderici özelliği vardır.

Biberiye Çayının Hazırlanışı

1 çay kaşığı kuru biberiye yaprağını 1 fincan kaynamış bu içerisine koyup 10 dakika kaynatın. 10 dakika sonra ocaktan alıp 10 dakika ılımaya bırakın. Gün içerisinde 2 fincan tüketmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede kabızlık ve hazımsızlık sorununuzu da gidermiş olursunuz.

Biberiyenin Faydaları

Yağ yakıcı özelliği vardır. bu nedenle zayıflamaya yardımcı olur.
İdrar söktürücü özelliği vardır.
Karaciğer yağlanmasını giderir.

Dalak hastalıklarına faydalıdır.
Toksin atıcı özelliği vardır.
Gargara olarak kullanımı mikrop öldürücü özellik taşır.

Vücuttaki kan dolaşımı artırıcı özelliği vardır.
Beyin ve kalbe daha fazla oksijen taşınmasını sağlar.
Kaygı ve Stresi azaltıcı özelliği vardır.

Baş ağrısı ve migren ağrılarını hafifletir.
Cinsel soğukluğun giderilmesinde kullanılır.
Kekikle birlikte kaynatıldığında elde edilen sıvının cilde uygulanması gözenekleri sıklaştırıcı özelliğe sahiptir.

Diş sağlığı için çok faydalıdır.
İyi bir adet söktürücüdür.
Sindirimi kolaylaştırır. Bağırsak gazlarını giderir.

Astıma karşı çok faydalıdır.
İltihap önleyici etkisi vardır.

Biberiye Nerede Satılır ve Nasıl Muhafaza Edilir?

Biberiyeyi hemen hemen bütün aktarlardan bulabilirsiniz. Tazesini buzdolabında, paketleyerek ya da hafif nemli bir havluya sararak da muhafaza etmeniz mümkün. Kurutulmuşu olanını ise serin ve kuru bir ortamda altı aya kadar saklamanız mümkündür.

Biberiyenin Zararı Var mıdır?

Herhangi bir yan etkisi olmamakla birlikte biberiyeyi kullanacak olanların hamile ya da emzirme gibi durumları var ise kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekir. Ayrıca mide ülseri gibi kanamalı hastalıkları olanların ve yüksek tansiyonu olanların kullanmaması önerilir.

İlginizi Çekebilir: