Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Cevizin Kabuğu, Yağı ve Yaprağının Faydaları

Tek Başına Eczane Ceviz

Biraz sonra faydalarını sayacağımız cevizi inanın daha sık tüketmeye gayret göstereceksiniz. Bununla birlikte kabuğu, yağı ve yaprağının faydaları da en az kendisi kadar insan sağlığı için faydalı ve gerekli.

Doğal Eczane Cevizin Faydaları

Tek başına eczane olarak da tanımlanan ceviz bünyesinde ihtiva ettiği sodyum, potasyum, gümüş iyonu, yağ, tuz, albümin, Karbonhidratlar, B1, B2, B3, B6 ve E vitaminleri sayesinde insan sağlığı açısından oldukça etkili bir bitkidir.

ABD’de de çok sayıda insanın katılımı ile kuruyemişler üzerinde yapılan deneylerde kalp hastalığı risklerini azalttığı kanıtlanmıştır. Damarlardaki birikintileri temizlemekte ve kalp hastalıklarını azaltmaktadır. Kaldı ki kalbe olan faydalarını birkaç hafta gibi kısa bir sürede gözlemleyebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken düzenli olarak ceviz tüketmeniz.

Hemoroit (basur) sorununuz var ise bal ile karıştırıp yemenizi de tavsiye ederiz.

Kalbe olduğu Kadar Beynimiz İçinde Olmazsa Olmaz Bir Gıda.

Uzun yıllardır beyne benzerliği ile anılan ceviz gerçekten de beynimiz için çok faydalı. İçerdiği bileşenler algımızı ve hafızamızı güçlendirmede oldukça etkili.

Bununla birlikte kadınların hamilelik döneminde meydana gelen bulantılar için kesin çözüm.

Bağırsak kurtlarının dökülmesinde de oldukça etkilidir. Uykusuzluk problemi yaşıyorsanız düzenli tüketmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Saç ve Cilt Güzelliğine Ceviz Yağı Kürü

Eşit oranlarda badem yağı ve çörek otu ile  karıştırılarak hafta da bir kez saç diplerinize masaj yaparak 30 dakika bekletip doğal bir sabunla durularsanız saçlarınızın oldukça kuvvetli ve canlı olduğunu göreceksiniz.

Ceviz Kabuğu Çayının Faydaları

Belki bir çoğumuz cevizi yedikten sonra kabuğunu hiç düşünmeden çöpe atarız. Halbuki kendisi kadar cevizin kabuğu da oldukça faydalı. Tek yapmanız gereken bu kabukları kaynatmanız.

Kabuklardan Çay Hazırlanışı:

İki avuç kadar ceviz kabuğunu 1 litre suda kaynatıp içerseniz bağırsak kurtlarını döker. Kemik hastalığı (raşitizm), şeker hastalığı, lenf rahatsızlığına da iyi gelir.

Kabuklarının İçindeki Mucize

Kabuğunu kırdığımız cevizin iki parçası arasında tıpkı akciğerlerimizi andıran o küçük kabuğun da vücudumuz için oldukça etkili faydaları var. Bu kabuklardan 10-12 tanesini alıp bir fincan suda kaynatıp içerseniz öksürük ve balgam söktürmede ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz.

Bu karışım bebekler için de gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz doğal öksürük şurubudur. Ayrıca kolestrolün dengelenmesinde de çok faydalıdır.

Ceviz Yapraklarının Faydaları

Yaprakları kekik ile karıştırılarak oluşturacağınız karışım tam bir kan temizleyici. Bu karışımı bal ile tatlandırarak zorlanmadan içebilirsiniz. Bu karışımı eklem ağrıları ve kansızlık rahatsızlığınız varsa da kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte banyo yaptığınız suya yapraklarını koyup, iyi bir masajla saç derinizi yıkarsanız saç dökülmesi sorununuzdan da kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: