Beslenme, Diyet

Chia Tohumu Faydaları ve Zararları

Chia Tohumu Faydaları ve Zararları

Chia Tohumu Faydaları

Nanegiller ailesine mensup olan bir bitkiden elde edilen chia tohumu tarihi Aztek medeniyetinden beri kullanılan şifalı bir tohumdur. Gluten içermeyen chia tohumu çölyak hastaları tarafından gönül rahatlığı ile kullanılabilecek bir besindir. İyi bir kalsiyum kaynağı olup, güçlü kemik ve dişlere sahip olmanızı sağlar. Ostereopozdan korunmak için ideal besinlerdendir.

Bol miktarda fosfor içerir. Bu sayede vücudun protein işlemesine ve hücre tamirine yardımcı olmaktadır. Manganez bakımından da zengin oluşu ile vücudun tiyamin ve biyotin gibi besinleri kullanmasına yardımcıdır. Kemik sağlığına takviyedir. Kan basıncını düzenler, iyi kolesterolü artırıp kötü kolesterolü düşürerek kalp sağlığını korur.

Aztek medeniyetinde “koşu gıdası” olarak adlandırılan chia tohumları vücuda enerji vermektedir. Yapılan bir araştırmaya göre koşu ve dayanıklık sporları yapacak iki grup arasında chia tohumlarından elde edilen jel ile enerji içeceği verilen grup arasında enerji bakımından bir fark olmadığı görülmüştür. Chia tohumu iyi bir protein kaynağıdır. Ayrıca kolesterol de içermez.

Omega-3 bakımından da zengindir. Bilindiği gibi Omega-3 beyin sağlığından kalp sağlığını korumaya; kemik erimesinin engellemesinden yüksek tansiyon ve daha birçok rahatsızlığın önlenmesinde önemli bir yere sahiptir.

Lif bakımından zengindir. Bu özelliği ile sindirimi düzenler, kabızlığı giderir.

Chia Tohumlu Puding Tarifi

En güzel tüketim tarzı olarak bilinen puding tarifi

(2 Kişilik Tarif)

1 su bardağı süt, 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi, 1 paket vanilya (isteğe bağlı), 3 yemek kaşığı chia tohumunu bir kap içerisinde karıştırın. Bu karışımı yaklaşık 3 saat ağzı kapalı şekilde buzdolabında bekletin. İsteğe bağlı olarak çilek, muz veya kiwiyi püre haline getirerek dolaptan çıkardığınız puding üzerine veya içerisine ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Bunun haricinde kahvaltıdan sonra yarım su bardağı su içerisine katıp yarım saat beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

Chia Tohumu Yan Etkileri

Chia tohumu şişkinliğe neden olabilir.

Hamile bayanlar kullanmamalıdır. Aşırı tüketimi bazı alerjik reaksiyonlara ve prostat kanserine neden olabilir. Bağımlılık yapabilir. Bu nedenle küçük miktarlarda tüketilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır. Kan inceltici, kan basıncını düzenleyici, insülin gibi (Tansiyon ve diyabet hastaları ) ilaç kullananlar uzak durmalıdır.

Chia Tohumu Zayıflatır mı?

Bu tohumlar içerisinde bulunan triptofan adlı amino asit insanın daha çabuk doymasını sağlar.
Bu bakımdan fazla yeme probleminden uzak tutacağından zayıflamaya yardımcıdır diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: