Beslenme, Şifalı Bitkiler

Cibes Otu Faydaları

Cibes Otu Faydaları

Cibes Otu Nedir

Marula benzeyen bir şekli olan cibez otunu Mart ayından sonra pazarlarda ve manavlarda görmeniz mümkün. Özellikle Ege bölgesinde yaşayanlar cibez otunu sofralarından eksik etmezler. Salatası ve yemeğiyle lezzetli bir tada sahip cibes sağlığa da oldukça faydalı bir sebzedir.

Ülkemizde Ege bölgesinde yetişen turpgiller ailesinden olan bir bitkidir. Karnabahar ve lahananın hasadından sonra toprakta kalan kökler sayesinde büyür.

Bazı yörelerde lahana patlağı, azman, cici ve cibez olarak da adlandırılır. Karadeniz’de karalahananın kökünde de yetişen bu bitki Karadenizliler tarafından da çok sevilerek tüketilmektedir. Karadeniz bölgesinde bu ota genellikle cici denilir.

Cibes Otunun Faydaları

Bağırsakları çalıştırır. Bu sayede sindirimi kolaylaştırır.

Bağırsak kurtlarının atılmasına fayda sağlar.

Cibes zayıflamada yardımcı bir bitkidir. Zayıflamak isteyenlerin mutlaka diyet listesinde bulunması gereken bir ottur.

Cildi güzelleştirir, canlılık ve dirilik kazandırır.

Cibez otunun kansere karşı koruyucu özelliği vardır.

Cibes Otu Salatası Nasıl Hazırlanır

Cibes Salatası İçin Malzemeler:

Yarım kg cibes otu

Zeytinyağı

1 Limonun suyu

3-4 diş sarımsak

Cibes Salatası Tarifi

İlk olarak cibez otu bol su ile iyice yıkanır. Ardından kaynamakta olan suyun içerisine atılır ve bir müddet yumuşayana kadar haşlanır. Haşlandıktan sonra süzülür ve soğumaya bırakılır.

Bu sırada bir kabın içerisinde limon suyu, sarımsak, zeytinyağı ve dilerseniz tuz karıştırılarak bir sos elde edilir. Hazırlanan sos soğumuş olan cibes otunun üzerine gezdirilir. Dilerseniz zeytin ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

İpucu

Cibez otunu haşlarken tencerenizin kapağını açık bırakırsanız rengini koruyacaktır. Dilerseniz cibez otunu direkt olarak haşlamadan soyarak da tüketebilirsiniz. Son olarak salatanızın sosuna isteğe göre; nar ekşisi, turunç suyu, sirke, pul biber vs. damak tadınıza göre eklemelerde bulunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: