Güzellik & Bakım, Şifalı Bitkiler

Karadut Faydaları ve Karadutlu Cilt Maskesi Kürü

Cilt Ve Kemik Dostu Karadut

Yaz aylarının vazgeçilmezi karadut soyulması gerekmeyen zahmetsiz ve özellikle çocuklar tarafından çokça tercih edilen otantik ve lezzetli bir bitkidir. Bu meyve cildimizin yanı sıra birçok hastalığa da oldukça faydalıdır.

Genellikle kır alanlarda yetişen bu bitkinin kırmızı suyu da oldukça faydalıdır. Çok hassas ve yapısı dolayısı ile ezilmeye müsait olan bu meyve itina ile tüketilmelidir. Genellikle mor renk olarak bildiğimiz bu bitkinin kırmızı renkte olan türleri de vardır.

Karadut içerisinde bulunan vitamin, mineral ve diyet lifleri açısından oldukça zengindir. K,E ve yüksek miktarda C vitamini barındırdığı için çok etkili bir antioksidandır. Bunun yanı sıra Tiamin, Sodyum, Niasin ve potasyum da içermektedir ve yine içerisinde yüksek mineraller olan demir, bakır, magnezyum, mangan, selenyum, çinko ve beta karoten bulunmaktadır.

Dizanteri, hemoroit ve kanseri önlemede etkili olan karadut içinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde cilt sağlığımız içinde çok faydalıdır ve kozmetik ürünleri ile yüz maskelerinde de çok sık kullanılmaktadır.

Karadut Faydaları Nelerdir

Kansere karşı çok faydalıdır ve kansere yakalanma riskini de azaltmaktadır.

Hemoroite  çok faydalıdır

Kan hücrelerini korur ve hasarlı kan hücrelerinin onarılmasında çok etkilidir.

Yüksek miktarda kalsiyum içerdiği için kemikler için çok faydalıdır.

Diyabete çok iyi gelmektedir.

Dizanteriye iyi gelir ve ishale faydalıdır.

Regl dönemlerini düzenleyici etkisi vardır.

Karadut işlere ve diş etlerine çok faydalıdır.

Saç dökülmelerini ortadan kaldırır, saça canlılık ve parlaklık kazandırır.

Yorgunluk ve halsizliğe iyi gelir.

Karadutun Cilt Sağlımız İçin Faydaları

Hastalıklar sadece iç organlarımıza zarar vermez aynı şekilde cildimizi de oldukça yıpratır ve cildimizin yaşlanmasına neden olur. Düzenli olarak karadut tüketilmesi cilde esneklik katmakta ve maske olarak kullanılması da cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

Karadutlu bal maskesi

Bir avuç karadutu bir miktar bal ile karıştırıp yüzünüze ve boyun kısımlarınıza masaj yaparak uygulayın.15-20 dakika kurumasını bekleyin ve daha sonra ılık su ile durulayın. Bu karışım cildinizin nemli kalmasını sağlar ve elastik bir görünüm kazandırır.

Karadutlu yoğurt maskesi

Bir avuç karadut, bir miktar yoğurt, bir çay kaşığı Hindistan cevizi ve iki çay kaşığı limon suyunu karıştırıp blenderde çırpın. Hazırladığınız bu karışımı aynı şekilde yüzünüze ve boyun kısmına masaj yaparak uygulayın.15-20 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın. Bu karışımı hafta da iki kez uygulayarak kırışıkların azalmasına ve cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olursunuz.

İlginizi Çekebilir: