Bitkisel Yağlar, Şifalı Bitkiler

Çörek Otu Yağı Faydaları ve Kullanımı

Her Derde Deva Çörek Otu ve Çörek Otu Yağı

Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir, Çörek Otu Yağı Nasıl Yapılır?

Avrupa’da bile tıp uzmanlarınca hastalarına sık sık çörek otu tüketmeleri önerilmektedir.Çörek otunun bağışıklık sistemini güçlendirdiği, grip ve nezlede etkili bir çözüm olduğu, vücuttaki mikropları öldürdüğü, enfeksiyonla mücadelede etkili olduğu, prostat, kanser, aids gibi daha sayamayacağımız birçok hastalıkla mücadele ettiği ve bu hastalıklara karşı koruyucu özellik taşıdığı bilinmektedir. Bununla birlikte çörek otu yağı da en az çörek otunun kendisi kadar koruyucu ve hastalıklarla mücadelede vazgeçilmez bir şifa kaynağı.

Çörek Otu Yağı Nasıl Elde Edilir?

Çörek otu yağını piyasada da rahatlıkla bulabileceğiniz gibi kendiniz de evinizde hiç zorlanmadan yapabilirsiniz. Yapılışı oldukça basit olan çörek otu yağının hazırlanışı şu şekilde:

Öğütülmüş 25-30 gram çörek otu tohumuna katkısız 200-250 gram zeytinyağı ekliyoruz. Bir müddet karıştırdıktan sonra ağzı kapalı bir kavanozda 1 hafta boyunca güneş alan bir yerde bekletiyoruz. Günde birkaç kez çalkalıyoruz.1 haftanın sonunda küçük gözenekli bir süzgeçle süzüyoruz. Bu süzme işlemini 4 veya 5 kez tekrarlamakta fayda var.

Çörek Otu Yağı Nasıl Tüketmelidir?

Eğer yukarıda verdiğimiz şekilde kendi çörek otu yağınızı elde etmişseniz bu yağı günlük tek öğün olarak yaklaşık 20 gram tüketebilirsiniz. Eğer tek başına tüketmek istemiyorsanız yemeklerinize ve salatalarınıza da ekleyerek yiyebilirsiniz.

Çörek Otu Yağı Faydaları

Çölyak (glüten enteropatisi) olarak bildiğimiz bağırsak hastalığı tedavisinde, Romatizma ve eklem ağrılarında, Amfizem rahatsızlığında, Tansiyonu dengelemede faydalıdır.

Kan basıncını dengelemede, Kolestrolü dengeleme ve düşürmede, Anne sütünü artırmada, Burun tıkanıklığını gidermede, Uykusuzluk problemini gidermede, Baş ağrısını gidermede, Yara iyileştirmede, Sindirimi rahatlatmada ve gaz gidermede etkilidir.

Bağırsak kurtlarını dökmede, Kabızlığı gidermede, Astım, bronşit, öksürük gibi rahatsızlıklarda, Burun tıkanıklığını gidermede, Saç dökülmesinde ve saçların yapısını korumada, Dolaşım sistemine, Diyabet (şeker hastalığına) hastalarına, Böbrek ve safra kesesinde oluşabilecek taşların önlenmesinde, Kronik yorgunluğa fayda sağlar.

Cinsel gücün artırılmasında ve daha birçok alanda özellikle kansere karşı korumada ve kanser oluşumunun önlenmesine çörek otu yağı kullanabilirsiniz.

Çörek Otu Yağının Cilt Bakımına Katkıları

Rivayet olunur ki Mısır kraliçesi Kleopatra’nın dillere destan güzelliğini çörek otu yağına borçlu olduğuna inanılırmış. Efsane bir yana çörek otu yağı egzama, sedef hastalığı, mantar gibi hastalıkları iyileştirmede çok kuvvetli bir ilaç.

Ayrıca cildinizin kurumasını ve çatlamasını da engeller.

Örneğin bir yemek kaşığı çörek otu yağı ile bir yemek kaşığı zeytin yağını karıştırıp yüzünüzü yaklaşık 1 saat masaj yaparak ovun. Daha sonra yüz sabunu ile yıkayıp durulayın. Cildinizin istediğiniz sağlıkta ve canlılıkta olmasını sağlayın.

İlginizi Çekebilir: