Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Çuha Çiçeği Yağı Faydaları ve Kullanımı

Çuha Çiçeği Yağı Faydaları ve Kullanımı

Doğadaki bitkilerde bulunan “gizli ilaçlar”dan bazıları, bazen laboratuvarlarda üretilen ilaçlardan daha değerlidir.

Bütün sorun, bitkilerin içindeki “doğal moleküller”den doğru ve dikkatlice istifade edebilmektedir.

Doğal olan her şey “zararsız” ya da “faydalı” değildir. Bitkilerin içinde “doğal ama zararlı”; “doğal ama faydasız” binlerce molekül bu sağlığa faydalı “ilaç moleküller” ile birlikte ve iç içedir. Sorun da zaten bunları ayrıştırabilmekte, o molekülleri saflaştırıp güvenli hale getirebilmektedir.

Çuha Çiçeği Yağı Faydaları

Çuha çiçeği, daha doğrusu Çuha çiçeği yağı (evening primrose oil), gamma linolenik asit (GLA) adlı yağ asidini içerir. Başka bitki türlerinde de GLA olmakla birlikte çuha çiçeği yağındaki yüzde 7-10 oranındaki GLA’nin yararlılığı daha yüksektir.

Çuha çiçeği yağının GLA içeriği, antienflamatuvar (yangı giderici) işlevi olan prostaglandin türüne dönüşür. Prostaglandinler, ilk olarak menide daha sonra rahim, beyin ve böbrekler gibi farklı birçok dokuda saptanmış bir tür yağ asididir.

Farklı kimyasal yapıları, özelliklerinin değişkenliğini sağlamıştır: Darbe almış dokuda ağrı ve enflamasyon (yangı) oluşumu, mide ve oniki parmak bağırsağı çeperini ülsere karşı koruma, kan basıncını düşürme ve rahim kasılmalarını uyarma gibi…

Çuha çiçeği yağı, regl öncesi göğüslerdeki şişkinlik ve duyarlılık artışı, karın ağrısı, menopozdaki kramplar gibi sıkıntıların yanı sıra kısırlık ve fibrokistik meme hastalığında da kullanılır. Egzama, akne, rozase, sedef gibi cilt yangısıyla seyreden tabloların alevlenme şiddetini azaltır, bu dönemleri seyrekleştirir.

Bir diyabet komplikasyonu olan diabetik nöropatinin (sinir hasarı) tedavisine destek olur. Mültipl skleroz tedavisinde yer alır. Romatoid artrit gibi eklemlerde yangı ile kendini gösteren durumlarda etkili olduğu ve Raynaud Fenomeni’nde soğuk nedeniyle dolaşımı bozulan parmaklara doğrudan sürülmesinin yararlı olduğu bildirilmiştir.

Hiperaktif çocuklarda etkili olduğunu gösteren yayınlar vardır. Alkolizm tedavisinde katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Depresyon tedavi planında da yer alır. Kilo yönetimi programları sırasında kullanıldığında kahverengi yağ dokuyu daha fazla kalori yakması için uyarmaktadır.
Günlük dozu en fazla 3000 mg olarak önerilmiştir.

Çuha Çiçeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Eğer çuha çiçeği yağını kapsül olarak kullanacaksanız, her öğün sonrası günde en fazla 3 kez, 1’er tane kapsül alabilirsiniz. Eğer yağ olarak kullanacaksanız, farklı şikayetlere göre farklı miktarlarda kullanmanız gerekir.

Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza veya yetkili ürün satıcınıza danışın. Doktorunuz tarafından daha farklı miktarda önerilmediği müddetçe yetişkinlerin 2-4 tatlı kaşığı, çocukların ise 1-2 tatlı kaşığı kadar tüketilmesinde bir sakınca yoktur.

İlginizi Çekebilir: