Beslenme, Genel

D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

D vitamini vücutta birçok önemli fonksiyonu bulunan önemli bir vitamindir. Kalsiyum seviyesini korumak ve emilimini artırmak, kemik ve hücre büyümesinin teşviki, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kemik ve diş sağlığının korunması, fosfat seviyesini korumak gibi önemli görevleri vardır.

D vitamini eksikliğinin en önemli belirtileri kas ve kemik ağrıları, kaslarda oluşan güçsüzlük, nedenini bilemediğiniz yorgunluk, halsizlik, sık sık enfeksiyon hastalıkları geçirme, aşırı terleme, depresyon hali, kemik zayıflığı gibi durumlardır. Bu durumlardan birisi veya bir kaçı sizde de varsa D vitamini eksikliğinden şüphelenebilirsiniz.

D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

Yapılan araştırmalar Türkiye’de her 3 yetişkinden 2’sinin D vitamini eksikliği yaşadığını gösteriyor. D vitamini eksikliğinin neden olduğu sorunlarsa uzun vadede ciddi rahatsızlıklara neden olabiliyor.

Özellikle ileri yaşlarda kalp hastalıklarına bağlı ölüm riskinin artmasına neden oluyor. Kolon ve prostat kanserini tetikleyebileceği de araştırmalarda bildirilmiş.Beyin için de önemli olan D vitamini eksikliği Alzheimer riskini artırır. Parkinson rahatsızlığı ise daha şiddetli seyreder.

Gelişme çağındaki insanlardan yeterince D vitamini alamamış olanların diyabet hastalığına yakalanma riskinin iki kat fazla olduğu gibi metabolik sendroma yakalanma riski ise dört kat daha fazladır. Kemik erimesi riski ise %300’den daha fazla durumda. Sırt ağrısı çekenlerin %80’inde de D vitamini eksikliği saptanmıştır.

NASA doktorlarından olan William Grant birkaç yıl önce yaptığı araştırmada düşük UV seviyesi ile 12 kanser türü arasında bir bağlantı buldu. Bu doktorun araştırmasına göre ABD’nin kuzeyinde yaşayanların güneyinde yaşayanlara oranla daha fazla, prostat, kolon ve meme kanserine yakalandıklarını tespit etti. ‘Cancer’ ismli dergi ise D vitamini eksikliğinin her yıl 23.000 yeni kanser vakasına yol açabilecek potansiyelde ciddi bir sorun olarak nitelendiriyor.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Süt ve süt ürünleri (yoğurt, tereyağı, peynir vb.), kahvaltılık tahıllar, mantarlar, karaciğer, uskumru, somon, ton balığı gibi okyanus balıkları D vitamini eksikliği sorununu giderme açısından zengin besinlerdir. Muhakkak düzenli olarak günde 15 dakika güneşlenmeye de özen gösterelim.

Sağlıcakla kalınız…

İlginizi Çekebilir: