Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Damar Otu-Sinirli Ot Faydaları ve Kullanımı

Damar Otu-Sinirli Ot Faydaları ve Kullanımı

Yüzyıllardır çayı, lapası ve ballı tüketimi olan damar otu ya da sinir otunun faydaları, nasıl kullanılması gerektiği, çayının yapılışı, lapa olarak hazırlanışını sizler için araştırdık.

Damar otu (Plantago lanceolata) bitkisi ülkemizde hemen hemen her yerde yetişme alınan sahip şifalı bir ottur. Eskiler bu otun her yerde yetişmesinin insanların damar otuna ne kadar ihtiyaç duyduğuna yoruyorlar.

7 ila 90 cm arasında boylanabilen ve bağcı yaprağı olarak da bilinen damar otu ya da nam-ı diğer sinir otu yaklaşık 3000 m yüksekliğe kadar yetişebilmektedir. Özel bir yetişme alanı bulunmamaktadır. Boş arazilerde, ormanlarda, çayırlarda, bataklıklarda, su kenarlarında kısaca her yerde yetişebilmektedir.

Damar Otu-Sinirli Otun Faydaları

Sırbistan’da bir üniversitede yapılan araştırma sinir otunun anti-inflammatuar (iltihap önleyici) etkisi ile kalp damar hastalıkları üzerinde çok olumlu etkilerinin olduğunu kanıtlamıştır.

Yine bu özelliğine yönelik İspanya’da yapılan bir araştırma da damar otunun tümörlü hücreler üzerinde tedavi edici özelliği olduğunu kanıtlamıştır.

Bünyesinde ihtiva ettiği flavonoidler, luteolin gibi etkin maddeler DNA üzerindeki tahribatı tedavi ettiği kanıtlanmış ve tümörlü hücreler üzerinde kullanılmaya başlanmıştır.

Ankara Üniversitesince yapılan bir araştırmada sinirli otun “yağların genel bozulma biçimi” olarak tanımlayabileceğimiz lipit peroksidasyonunun neden olduğu hasardan karaciğeri koruduğu, yine AST ve ALT değerlerini normal seviyede tutarak karaciğeri koruduğu kanıtlanmıştır.
Balgam söktürücü ve öksürük gidericidir.

Damar otunun en önemli etkileri arasında kanı, akciğeri ve mideyi temizlemesi gösterilebilir.

Bilimsel olarak kanıtlanan doğal antibiyotik özelliği ile solunum yolu hastalıklarında kullanılabilir.

Lapası guatrı küçültür, her türlü çıbanı iyileştirir. Uzun yürüyüşlerden sonda ayakta oluşan kabarcıkları tedavi eder. Egzamalı bölgeye uygulanması bu hastalıktan kurtulmanızı sağlar. Yine lapası apseleri de iyileştirir.

Lapası yapılırken ortaya çıkan suyu ile yapılan kompres akne, sivilce ve siyah noktaları da giderir (30 dakika uygulayıp durulayın).

Çayının rahim kanseri için de tedavi edici olduğu düşünülmektedir. Bunun için çayı ile rahim bölgesinin yıkanması gerekir.

Damar Otu-Sinirli Ot Nasıl Kullanılır

Haricen lapası yapılıp kullanılabileceği gibi çay olarak da tüketilebilir. Tazesi bal ile karıştırılıp yenebileceği gibi direkte yenilebilir.

Damar Otu Çayı Nasıl Yapılır

1 tatlı kaşığı ince kıyılmış damar otu, 1 su bardağı suya eklenir. 15 dakika demlendikten sonra süzülüp içilir.

Günde 2 kez içmek yeterli olur.

Lapa Olarak Hazırlanışı

Yaprakları bol suda yıkanır, lapa hale gelene kadar merdane veya başka bir vasıta ile ezilir.

İlginizi Çekebilir: