Genel, Şifalı Bitkiler

Güzel Bir Şifa Kaynağı Defne Yaprağı Yakmak

Güzel Bir Şifa Kaynağı Defne Yaprağı Yakmak

Defne yaprağı artık sadece yemeklerde kullanılmıyor. Antik Roma ve Yunanistan’da da defne yaprağı tıbbi amaçlarla kullanılıyordu. Şimdi ise yemeklerde kullanılmasının yanı sıra yakarak da kullanılıyor. İşte evinizde defne yaprağı yaktığınızda ortaya çıkan sıradışı kokular ve etkileri…

Kül tabaklarına veya evde herhangi bir kasenin içerisine birkaç adet defne yaprağı koyun daha sonra o yaprakları bir çakmak yardımıyla yakın. Yakmış olduğunuz defne yaprakları etrafa sıra dışı bir koku salacaktır. Ayrıca bu yanan yapraklar sağlığınıza çeşitli faydalar sağlayacaktır.

BAŞ AĞRISINI GEÇİRİR

Defne yaprağı yandığı zaman daha fazla sineol, pinen ve elimisin salgılar. Bu maddeler baş ağrısına ve yorgunluğa iyi gelir.

AKCİĞERLERİ TEMİZLER

İçerisinde yer alan “mycrene” ve öcenol akciğeri ve nefes yollarını temizlemeye yardımcı olur.

DİKKAT SEVİYESİNİ ARTIRIR

Defneyaprağı dumanı aynı zamanda dikkat arttırır. Aslında, yakılan defneyaprakları sıklıkla kronik yorgunlukla mücadele etmek için kullanılır.Defneyapraklarındaki pinenler, sineol ve elemisin gibi bazı maddeler yorgunluk hissi ile mücadele eder ve dumanı teneffüs edenlere keyifli bir enerji artışı sağlar.

SOLUNUM SİSTEMİNİ AÇAR

Defneyaprakları, tıkalı solunum yolları ve akciğerlere yardımcı olabilecek doğal bir çaredir. Tüm problemlere neden olan kötü mukus ve balgamın ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Yaprakları yakmak yerine, taze olanları sıcak suya atın ve burnunuza çekebileceğiniz buharlı bir su yapın.

KAYGI VE ENDİŞEYİ AZALTIR

Yaprak yakmak yıllarca stres atmak amacıyla kullanılmıştır. Yapraklardaki kimyasındaki lifler yandıkları zaman zihni sakinleştiren bir duman oluşturur ve zihnin sakinleşmesini sağlarlar Bu yüzden defneyaprağı yakmak kişinin kaygı endişe durumlarını azaltır.

ENFEKSİYONLARI AZALTIR

Defneyaprağının tıbbi özelliklerinden birisi de enfeksiyonları azaltmasıdır. Defneyaprağı dumanı vücudunuzdaki, özellikle eklemlerinizdeki iltihaplanmayı azaltır. Bu şifa etkisi, defneyapraklarında bulunan ve tamamen doğal anti-inflamatuar bir tedavi olarak işlev gören öjenoldan maddesinden gelir.

İlginizi Çekebilir: