Genel, Güzellik & Bakım

Deri Altı Sivilcesi (kör sivilce) Nasıl Tedavi Edilir

Deri Altı Sivilcesi (kör sivilce) Nasıl Tedavi Edilir

Deri Altı Sivilcesi Neden Çıkar Nasıl Tedavi Edilir

Deri altı sivilcesi, halk arasında kör sivilce olarak da bilinen bu sivilceyle çıkan sivilcelerden evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler ve herkesin kolaylıkla kullanabileceği kremler sayesinde kurtulabilirsiniz.

Deri altı sivilcesi en çok karşılaşılan sivilce problemlerindendir. Uçsuz, ağrılı deri altında ucu olmayan bu sert sivilcenin sebebi, deri üstünde müdahale edilebilecek bir irin tabakası bulunmamasıdır. Aynı zamanda bu sivilce deri altında sinirlere yakın yerlerde çıkabildiğinden, deri üstündeki cerahat dolu sivilcelere göre çok daha fazla acı verir.

Bu tip sivilcelere basit yöntemler dışında, evde kesinlikle müdahale etmeyiniz. Enfeksiyon kapma riski çok daha yüksektir. Deri altı sivilcesi, aktif olan yağ bezelerinin daha fazla aktif hale gelmesi ile gözenekleri tıkamasından meydana gelir. Bu yüzden genellikle yağın vücutta fazla olduğu yerlerde çıkarlar. Bunlar; burun kenarı ve üstü, alın ve kulak arkası gibi bölgelerdir.

Deri altı sivilcesi nedenleri nelerdir

– Ergenlik döneminde androjen hormonunun yağ bezelerini tetiklemesi

– Dışardan cildin altına baskı uygulayan bazı aksesuarlar da sivilceye sebep olabilir. Bunlar; saç bantları, sıkı olarak kafayı sıkan taçlar, sırt çantaları gibi…

– Lityum, yüksek dozda B12, kortikosteroid gibi içeriklere sahip bazı ilaçlar sivilce üretiminin artışına sebep olur

– Ağır kozmetik ürünler

– Hormonlarda olan bazı değişiklikler

– Duygu değişikliklerinden kaynaklı stres

– Regl dönemleri

– Epilepsi gibi hastalıları önleyici bazı ilaçlar

– Deri altı sivilcesi (kör sivilce) ilaçları ve doğal tedavi yöntemleri

1- Sıcak tampon yöntemi

Sıcak bir suya batırıp çıkarttığınız pamuğu veya sargı bezini sıkın ve sıcakken hemen sivilcenin üzerine birkaç dakika tampon yaparak uygulayın. Bu yöntem sivilcenin açılmasını ve iyileşme süresini hızlandıracaktır.

2- Elma sirkesi yöntemi

Elma sirkesinin antiseptik özelliğinden kaynaklanan bakteri oluşumunu önleyen etkisi sebebiyle tonik gibi sivilceli bölgeye uygulayarak oradaki enfeksiyon veya büyümeye sebep olacak bakterilerin oluşumunu önleyecektir.

3- Acnelyse sivilce kremi yöntemi

Bu krem içeriğindeki sivilce kurutmaya yarayan etkisiyle hem kör sivilceleri hem de deri üstündeki belirgin sivilceleri hızlı bir şekilde kurutmaktadır. Gözlere temas ettirmeden sivilceye yedirerek uygulayınız. Bu kremi yaz aylarında güneşe maruz kalacağınız durumlarda sadece geceleri uygulayınız ve gündüz mutlaka güneş koruyucu kullanınız. Bir gece bekletip ertesi gün yüzünüzü yıkayınız.

4- Aloe vera yöntemi

Aloe veranın cilde ve özellikle cilt problemlerinde en çok tercih edilen bitkiler arasındadır. Bunun yanı sıra ciltte meydana gelen fazla yağlanmadan kaynaklı sivilcelerin de iyileşmesinde oldukça etkilidir.

Sivilceye sürüldüğünde fazla yağdan arındırarak, sivilcenin kuruyarak daha çabuk açılmasını sağlar. Birkaç gün kullanıldığında sivilcenin açılan başından içine kadar nüfus ederek hızlı iyileşmesine vesile olur. Aloe veranın çiçeğini saksı da yetiştirebilir veya kremini eczaneden temin edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: