Beslenme, Genel

Dilimlenmiş Soğan Tehlikesi

Dilimlenmiş Soğan Tehlikesi

Vitamin deposu ve doğal antibiyotik olduğunu; bugün birçok rahatsızlığın oluşumunu önlediği hatta var olanları da tedavi ettiğini bildiğimiz soğanının dilimlenmiş halinin sağlık açısından ciddi tehlikelere neden olduğunu daha önce duymuş muydunuz?

Her daim mutfağımızda bulunan, birçok yemeğin olmazsa olmazı soğanın sağlığımıza olan faydaları saymakla bitmez. Etkili bir antibiyotiktir. Hem çiğ hem de pişmiş olarak sofralarımızda yer almaktadır.

Bütün gıdalarda olduğu gibi yanlış kullanımı halinde soğanın vücudumuza fayda değil zarar verdiği son araştırmalarda da ortaya çıktı.

Verilen bilgilere göre, çiğ olarak doğranmış veya kesilmiş soğan; kapaklı veya kilitli poşetlerin içinde, saklama kaplarında, buzdolabında dahi saklansa, bakteri ile kokuları mıknatıs gibi çekerek kendi içine hapsediyor.

Araştırmalarda soğanı yanlış tüketmenin ilerleyen zamanlarda vücutta enfeksiyon riskinin oluşmasına hatta sebebi bilinemeyen gıda zehirlenmelerine neden olabileceği belirlendi.
Bu nedenle soğanın kabuklarını soyduktan sonra bekletilmeden tüketilmesi gerekiyor. İhtiyacımız olduğunda soğanı taze olarak doğrayıp kullanmak en doğru olandır.

Dilimlenmiş şekilde 1 gece dahi beklemiş soğan safra salgılarını, mide asitini arttırır ve gıda zehirlenmesine neden olarak geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara yol açabilir.

İlginizi Çekebilir: