Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Eğrelti Otunun Kullanımı Faydaları ve Zararları

Dişi ve Erkek Eğrelti Otu

Dişi ve Erkek Eğrelti otu faydaları, kullanımı, zararları ve dikkat edilmesi gereken tüm bilgiler makalemizin içinde…

Eğrelti Otu Nedir? Eğreltiotugiller familyasından olan bu bitki üremesini yapraklarının alt kısmında bulunan kahverengi renkli spor kesecikleri ile yapar. Kumlu yerlerde yetişir ve kök kısmı zehirlidir. Bu sebeple kullanımı yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Dişisi ve erkek eğrelti olmak üzere iki çeşidi vardır. Kuzey Anadolu Dağlarında kendiliğinden yetişir.

Dişi ve Erkek Eğrelti Otu Kullanımı

Erkek Eğrelti Otunun Kullanımı: Erkek eğrelti otu bağırsak solucanlarını dökücü özelliği vardır. Erkek eğrelti otu ilacını uzun süre vücutta bırakmak zehirlenmeye neden olabilir. Bunun için alındıktan 2 saat sonra mutlaka müshil alınmalıdır. Ayrıca kullanıldığı zamanlarda alkolden uzak durmak gerekir. Harici kullanımı için kök gövdesi kaynatılarak banyo yapılan suya eklenir.  Kök gövdesini sonbaharda toplayıp yarım kilo kadarını kaynatıp banyo suyuna ilave ederek ayak banyosunda kullanabilirsiniz. Bu kullanımı varis tedavisi için çok etkilidir. Ayrıca Avrupa’da yaprakları keten bir torbaya konulup kapatılarak rahatsızlık olan kısma uygulanır. Bu da oluşabilecek zararı önlemiş olur. Ancak; uygun dozlarda kullanılmaması zehirlenmelere ve ölümlere neden olabileceğinden tenya tedavisinde tıbbi denetim altında alınmalıdır.

Dişi Eğrelti Otunun Kullanımı: Kök gövdesi ya taze olarak toplandığında hiç vakit kaybetmeden, ya da iyice güneş altında kurutulduktan sonra kullanılması gerekir. Toplanılan dişi eğrelti otu suda şurup kıvamı elde edilene kadar kaynatın. Gün içerisinde 3 veya 8 yemek kaşığı arasında tüketin.

Çay olarak hazırlamak isterseniz de yarım bardak su bardağı soğuk su içerisine 3 çay kaşığı kök gövdeyi ilave edin. Yaklaşık 8 saat bekletin ve beklettikten sonra süzün. Süzme işleminin ardından kök gövdeyi alıp kaynar suya ekleyip 1 saat kadar demlendirin ve tekrar süzün. Süzülen soğuk ve sıcak karışımı birbirine ekleyip gün içerisinde bir ağız dolusu olacak şekilde tüketin.

Faydaları: Bağırsak solucanlarını döker. Yatıştırıcı özelliği vardır. Safra salgılatır. Müshil özelliği vardır. Cilt yaralarını yıkamak için kullanılabilir. Ateşlenmeye, sarılığa ve iştah artırmada da kullanılabilir.

Eğrelti Otu Zararları

Zehirli bir bitki olan eğrelti otunu hamile ve emziren kadınlar, böbrek ve karaciğer yetmezliği olanlar  ile kansızlık problemi olanlar kesinlikle kullanmamalıdır. Zehirlenme belirtileri bulantı, kusma, ishal, titreme ve kasılmalar şeklindedir.

İlginizi Çekebilir: