Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Doğal İçecek Şalgam Suyu Faydaları ve Yapılışı

Doğal İçecek Şalgam Suyu Faydaları ve Yapılışı

Şalgam suyu faydaları, evde organik olarak yapılışı bu makalemizde…

Şalgam curiciferae (turpgiller) familyasından olan ve vitamin ve mineral bakımından zengin bir bitkidir. Bileşiminde kalsiyum ve demir gibi madensel maddeler ve A, B, C grubu vitaminler ihtiva eder. Yapımında genellikle ekşi maya kullanılan şalgam suyu rengi bulanık tonlu kırmızı, ekşi lezzetli fermente edilmiş bir içecektir. Şifalı bitki şalgamın, kökü ve yaprakları kullanılır.

Şalgam ve Şalgam Suyu Faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırır. Soğuk algınlığı ve gribe karşı etkili bir koruyucudur.

Şalgam suyu antioksidan özellik taşır. Aç karna içeceğiniz bir bardak şalgam suyu kabızlık probleminizi giderir.

Metabolizmayı hızlandırarak zayıflamanıza yardımcı olur. Bağırsak boşaltıcı özelliği vardır. Sindirimi kolaylaştırır ve iştah açar. Mide ve karaciğer dostu bir içecektir. Bileşenindeki demir, kalsiyum ve potasyum ile kemikleri ve dişleri güçlendirir.

Göz sağlığına oldukça faydalıdır. Kalp ve damar sağlığına faydalıdır. İçerdiği B vitaminleri ile sinirleri yatıştırır. Vücuttaki toksinlerin atılmasında etkilidir. Tam bir stres savardır. (içerisindeki fosfor, süt asidi, kalsiyum, potasyum sayesinde)

Yaprakları kökü ile aynı vitamin ve mineralleri içerdiğinden vücutta oluşan şişliklerin üzerine konulduğunda şişkinliği giderir. El ve ayak donmalarında haşlanıp lapası sürülür. Suyu haşlanıp saçlar yıkandığında saç beyazlamasını önler.

Bu faydalarının yanı sıra eğer yaşlıların üşüme sorunu gidermek istiyorsanız etlice soyulmuş şalgam kabuğunu 1 çay bardağı ısırgan otu ile 1 lt suda haşlayıp haftada 2 gün ayakları bu su ile yıkarsanız üşüme sorununu gidermiş olursunuz.

Şalgam Suyu Nasıl Yapılır?

Gerekli Malzemeler

Büyük boy  1 adet şalgam, büyük boy 1 adet pancar (rengi için çok önemli), siyah havuç (1 kg), limon tuzu (1,5 tatlı kaşığı), salamuralık tuz (2 servis kaşığı kadar), yarım adet ekmek, tülbent, 10 litrelik şişe

Organik Şalgam Suyu Yapılışı

Şalgam, pancar ve havuçların kabuklarını soyun. Şalgam ve pancarları kabuklarını soyduktan sonra dilimleyin. Havuçları dikine 4’e bölün. Tülbent içerisine ekmeği koyup uçlarını bağlayın. Tuzun dışındaki malzemeleri şişeye koyun. Tuzu biraz su ile eritip üzerine ilave edin. Şişeyi ağzına kadar su ile doldurup kapatın. Serin bir ortamda 15 gün bekletin. 15 gün sonra açtığınızda tülbenti muhakkak şişeden çıkarın. Hazırladığınız şalgam suyu artık içilmeye hazır.

Şalgam Suyu Zararları

Çok tuzlu olarak tüketilmemelidir. İleriki zamanlarda tansiyon rahatsızlığı yaşamanıza sebep olabilir. Yüksek tansiyon hastası olanların tuzlu olarak tüketmemesi gerekir.

İlginizi Çekebilir: