Alternatif Tıp, Beslenme

Elma Çayı Faydaları ve Hazırlanışı

Elma Çayı Faydaları ve Hazırlanışı

Elma Çayı Faydaları Nelerdir

Gülgiller familyasından olan elmanın sağlık açısından kanıtlanmış önemli faydaları bulunmaktadır. Zengin vitamin ve mineral kaynağı olan elma ile hazırlanacak elma çayı bin bir derde deva olacak cinsten.

Elma çayı antienflamatuvardır. Quercetin içerir ve bu yönüyle prostat kanserini önleyicidir.

Yapılan araştırmalar elma kabuğunda bulunan fitobesinlerin bağırsakta bulunan kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyebileceğini göstermektedir. Bu nedenle hazırlanacak elma çayının kabuğuyla birlikte hazırlanması gerekir.

Elma çayı zengin bir antioksidan kaynağıdır. Elma çayında bulunan quercetin, kateşin ve klorojenik asit en faydalı antioksidanlar arasında kabul edilmektedir. Serbest radikallerin vücuda verebileceği zararları tolere edicidir.

Elma çayında bulunan polifenoller diyabetle mücadelede faydalıdır. Polifenoller kan şekeri seviyesini kontrol eder, glikoz emilimini düşürür, vücuttaki insülin salınımını uyarır.

Elma çayı astım riskini ve bronşiyal duyarlılığı azaltıcı etkiye sahiptir. Elma flavonoidlerinin astım semptomlarını diğer antioksidanlara göre daha iyi kontrol etmeye yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Elma çayı cilt, bağışıklık sistemi, göz ve beyin sağlığı için önemli bir görevi olan C vitamini bakımından zengindir. Ki C vitamini DNA’nın mutasyona uğramasına karşı koruyucu etkiye de sahiptir.

Bağışıklık sistemi ve beyin sağlığı için önemli bir vitamin olan B6 vitamini de içermektedir. Hafızayı güçlendirir. Elma çayı parkinsona bağlı, beyinde hasara neden olan ve dopamin üreten sinir hücreleri üzerinde etkisi vardır.

Elma Çayı Nasıl Demlenir

3 veya 4 adet elma yıkandıktan sonra kabuğuyla birlikte küp şeklinde doğranarak bir çaydanlık veya kaynatmak için uygun bir kaba konulur. Üzerine önceden kaynatılmış 1 lt sıcak su konulur. 15 dakika daha kısık ateşte kaynatıldıktan sonra süzülüp içilir.

Tatlandırmak için içilmeden önce bal konulabilir veya demleme esnasında 2 veya 3 adet çubuk tarçın da eklenebilir.

İlginizi Çekebilir: