Alternatif Tıp, Beslenme

Enginar Çayı Nasıl Yapılır?

Enginar Çayı Nasıl Yapılır?

Enginar Çayı Nasıl Yapılır?

Enginar mevsimi mart ayında başlar, yazın sona erer. Ancak bu bitkinin şifasından kışında istifade etmek mümkün. Bunun için yapılması gereken ise enginar yapraklarını kurutmak.

Enginar yapraklarını doğrudan güneşe maruz bırakmadan gölgede kurutabilirsiniz. Kuruttuğunuz yaprakları da rutubetsiz bir ortamda kapalı bir kapta muhafaza edebilirsiniz.

Enginar çiçeklerini oluşturan kabuksu yapraklardan 1 tatlı kaşığı 200 ml suda 5 dk kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra ocak kapatılır, 10 dk demlenmesi beklenir ve süzülerek içilir.

Eğer mevsiminde iken enginar çayı hazırlanacaksa; 1 adet enginarı sap kısmından ayırın ve 1 lt kaynar su içerisinde 1 saat kadar kaynatın. 1 saatin sonunda suyun renginin açık kahve rengine döndüğü görülecektir. Rengin açık kahverengine döndüğü görüldükten sonra bir yarım saat daha kaynatın ve ardından ocağı kapatın. Süzdükten sonra içebilirsiniz.

Enginar Çayı Nasıl İçilir?

Bu çayı öğünlerden önce içebilirsiniz. Her seferinde su bardağı ile demlemek istemiyorsanız, 1 lt suya 1 adet enginara ait yaprakları koyarak yaklaşık 15 dk kaynatın. Ilıyınca süzün ve öğünlerden önce birer bardak için.

Enginar Çayının Faydaları Nelerdir?

A, B2,C ve D vitaminleri içeren bu çay karaciğer fonksiyonlarını artırır. Safra kesesi için faydalıdır. Potasyum, kalsiyum, demir, manganez, fosfat, fosfor, çinko mineralleri içerir.

Kolesterolü dengeler, trigliseriti düşürür. Kan şekerini dengeleyici özelliği vardır. Vücuda dinçlik veren enginar çayı idrar söktürücüdür ve bağırsak fonksiyonlarını da düzenleyicidir.

Bir Hatırlatma: Papatyagiller ailesine mensup olduğundan papatya, ekinezya vs. alerjisi olanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Böbrek rahatsızlığı olanlarca enginar çayı içilmemelidir. Hamilelik dönemi yan etkileri ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir: