Beslenme, Genel

Erik Sirkesi ve Erik Pekmezi Yapımı

Erik Sirkesi ve Erik Pekmezi Yapımı

Erik Pekmezi Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir

Erik pekmezi, muhteşem lezzete ve faydaya sahip, adı çok duyulmayan, yapımı yaygınlaşmamış erikten elde edilen bir pekmez çeşididir. Erik sirkesi de aynı şekilde yapımı ve tüketimi çok yaygın olmayan, ancak kullanım alanları bakımından mutfağınızda bulunması gereken, erik suyundan elde edilen bir sirke çeşididir.

Erik pekmezinin en önemli özelliği doğal ateş düşürücü olmasıdır. Özellikle çocuklarda karşılaşılan yüksek ateşi düşürmede yardımcıdır.

Ağız sağlığı için çok faydalıdır. Dişleri temizleyicidir ve ağız içinde oluşan zararlı bakteri ve mikropları öldürür.

Kadınlarda adet dönemlerini düzene sokar. Bu konu ile ilgili mutlaka Civan Perçemi Çayı Yapılışı, Faydaları ve Kullanımı başlıklı makalemize göz atın.

İyi bir idrar söktürücüdür.

Kalp, damar ve karaciğer hastalıkları oluşumunu önler. Bu hastalıklara karşı direnç sağlar. Mutlaka tüketilmelidir.

Tüm pekmezler gibi kansızlığı gidericidir. İştah problemi olanlar içinde önerilir.

Romatizma ve nikrist şikayetlerinde önerilir.

Hazmı kolaylaştırır.

Evde Doğal Erik Pekmezi Nasıl Yapılır

Erikleri güzelce yıkayın. Ardından 2 gün boyunca güneşte bekletin. Güneşte bekledikten sonra içerisindeki çekirdeklerini ayırın. Kalan kısmı cam bir kavanozun içerisine koyun ve üzerini tülbent gibi ince bir örtü ile örtün.

Eğer pekmezi tatlı tercih ediyorsanız 1 gün ekşi tercih ediyorsanız 3 gün sonra çuval yardımıyla suyunu çıkarın. (Çıkarılan bu suyu erik sirkesi yapımında da kullanabilirsiniz.)

Çıkardığınız suyu 2 saat kadar beklettikten sonra kaynatmak üzere kazana koyun. Ara ara karıştırarak pekmezi kaynatın.

Tabağa aldığınızda eğer pekmez akmıyor ise pekmezin kıvamı olmuş demektir. Cam kavanozlara koyun ve bir kaç gün dinlendirin. Dinlendirdikten sonra tüketebilirsiniz.

Erik Sirkesi Yapımı ve Erik sirkesinin faydaları

Erik pekmezi yapılırken elde edilen erik suyunu erik sirkesi yapımında kullanabilirsiniz. Elde edilen suyu cam bir kavanoza koyun ve ağzını sıkıca kapatın.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kavanoza hava kilidinin takılmasıdır. Yani kavanozun içeriye hava almaması fakat içeriden hava çıkmasına izin veren bir yapıda olması gerekir.

21 gün boyunca sıcaklığın 25 derecenin altına düşmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir. 21 gün sonra sirkenizi yayvan bir kabın içerisine alın.

Üzerine içerisine sinek veya böcek kaçmaması için bir tülbent örtün ve serin, kuru ve güneş olmayan bir yere koyun. Ara sıra tahta bir kaşıkla karıştırın. 1 hafta içerisinde sirke hazır olacaktır.

Cam koyu renkli bir şişenin içerisinde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Erik Sirkesi Faydaları

Eklem bölgelerinde ki kireçleri söker ve kalsiyum takviyesi yapar. Kemik erimesine karşı doğal bir yardımcıdır. Bağırsakta biriken mikropları temizler. Sirkeyi eğer direkt olarak tüketecekseniz 1 bardak su ile 1 tatlı kaşığı sirkeyi karıştırarak tüketmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: