Alternatif Tıp, Beslenme

Evde Karadut Şurubu Yapılışı

Evde Karadut Şurubu Yapılışı

Karadutun şifa dolu şurubu özellikle yaz aylarında serin serin içilip, damakta hafif tatlı bir lezzet bırakıyor. Vücudumuza faydaları da saymakla bitmiyor. Yaz aylarında pazar tezgahlarında da bolca bulabildiğiniz karadutlarla enfes bir şurup yapabilirsiniz.

Karadut şurubu nasıl yapılır?

Malzemeler

1 kg karadut

1-2 Su bardağı şeker

2-3 Su bardağı su

Karadut Şurubu Hazırlanışı

Karadut şurubu, karadutun su ve şekerle kaynatılarak ortaya çıkan suyunun süzdürülmesiyle elde edilir. Karadutları yıkayın ve ayıklayın daha sonra genişçe bir kabın içerisine aktarın. Üzerine bolca su ilave edip 2-3 dakika bekletin ve suyu süzün. Karadutlar çok nazik bir meyve olduğu için ezmeden dikkat ederek genişçe bir tencerenin içerisine aktarın.

Daha sonra 1 kg karaduta 1 su bardağı toz şeker, 2-3 su bardağı su ve 1/4 adet limonun suyunu ilave edin. Karadut suyunuzun çok daha uzun süre dayanması için içerisine limon tuzu ilavesinde de bulunabilirsiniz. 1 kg karaduta 1 tatlı kaşığı limon tuzu ilave edebilirsiniz. Ardından güzelce kaynatın.

Yoğun bir kıvam almaya başladığında ocaktan alın. Daha sonra bir süzgeç yardımıyla süzdürün. Altta kalan şurubu soğuyunca cam şişelere ya da cam kavanozlara aktararak saklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: