Beslenme, Genel

Evde Lahana Turşusu Yapımı ve Faydaları

Ev Yapımı Lahana Turşusu Yapımı ve Faydaları

Evde Organik Lahana Turşusu Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

5 Litrelik Turşu Kabı İçin Gerekli Malzemeler

3 kilo beyaz lahana, 3 çorba kaşığı turşu tuzu, 5 diş sarımsak, su, isteğe bağlı acı biber de kullanılabilir. Lahanaları ovmak için 2 çorba kaşığı tuz.

Evde Organik Lahana Turşusu Yapılışı

Lahanaları orta kalınlıkta doğrayalım. Üzerlerine tuzu serpip ovalayalım. Bir gece bekletip, ertesi gün sarımsaklar içerisine atılıp karıştırıldıktan sonra turşu kabımıza koyalım. Ayrı bir kapta turşu tuzu ile suyu karıştırıp eritelim. Bu karışımı lahanaların üzerini kapatacak şekilde dökelim. Eksik kalırsa su takviyesi yapalım.

Turşu kabımızın ağzını hava almayacak şekilde sıkıca kapatıp; güneş görmeyen, karanlık ve serin bir yere koyalım. Böyle bir yerde yaklaşık 3 hafta içerisinde lahana turşusu kurulmuş olur.

Lahana Turşusu Faydaları Nelerdir?

Lahana turşusu, zengin potasyum ve magnezyum mineralleri sayesinde Kalp ve damar hastalıklarını engelleme özelliğine sahiptir. Ayrıca fermente olmuş bu hali ile kötü kolesterolü de ortadan kaldırır.

Laktik asit ve probiyotikler sayesinde sindirim sistemiyle alakalı hastalıkları engeller. Bu turşunun tüketimi ile bağırsak ve mide kanserine karşı da korunmuş olursunuz.

Lahana turşusunda bulunan antioksidanlar serbest radikallerle mücadele eder, gelişimini engeller. Bu turşuda bulunan izotiosiyanatlar kanserli hücre gelişimini de engellemektedir. Özellikle hormona duyarlı olarak gelişen prostat kanseri, meme kanseri ve yumurtalık kanseri oluşumunu da engeller.

B6 vitamini bakımından da zengin olan lahana turşusu beyin fonksiyonlarını da geliştirmektedir. Ayrıca RBC olarak bilinen kırmızı kan hücresi oluşumunu sağlar.

İçeriğindeki organik bileşenler sayesinde kas ağrılarını giderir. Düzenli tüketimi bu ağrıların oluşumunu dahi engellemektedir.

Bir Hatırlatma: Faydaları kısmında belirttiğimiz hastalıklardan korunmak ve optimum seviyede fayda sağlamak için düzenli tüketilmesi gerektiğini de hatırlatmak isteriz.
Sağlıcakla kalınız.

İlginizi Çekebilir: