Beslenme, Genel

Evde Tahıl Barı Yapımı-Gronola Enerji Barı

Evde Tahıl Barı Yapımı-Gronola Enerji Barı

Gronola Bar-Enerji Bar Nedir, Tahıl Barı Nasıl Yapılır?

Gronola bar esasen yulaf içerisine robottan geçirilmiş ve ufalanmış kuruyemişlerin atılıp sıkıştırılması ile elde edilen bir besindir.

Doğru ve doğal ürünler ile yapıldığında iyi bir enerji kaynağı aynı zamanda sağlıklı bir atıştırmalıktır. Tahıl bar, gronola bar, müsli barı, enerji bar gibi isimlerle de anılır.

Evde yapılacak tahıl bar içerisine istenilen kuruyemişler konulabilir; ancak kuruyemiş oranını az tutmakta fayda olduğunu düşünmekteyiz. Besleyici, doyurucu, enerji verici, evde hazırlandığında doğal bir ürün olan enerji bar iyi bir beslenme tercihidir. 100 gramı ortalama 470 kaloridir. Sporcuların tercih edebileceği bir besindir.

Evde tahıl barı hazırlarken yulaf sabit kalmak koşulu ile diğer malzemeleri bir arada tutucu pekmez, hurma püresi,bal (bunlardan birisi olabilir); birkaç kuru meyve çeşidi ve birkaç kuruyemiş çeşidi kullanmak yeterli olacaktır. Tabi bu malzemelerin oran ve miktarı, malzeme içeriğini kendiniz belirleyebilirsiniz.

Tahıl Barı İçin Gerekli Malzemeler

1 bardak çiğ badem veya ayn ölçüde ceviz ya da fındık

1,5-2 bardak yulaf

4-5 adet kuru incir veya kuru kayısı,kuru üzüm ya da erik

Mayhoş bir tat isteyenler yaban mersini ya da kuru erik ekleyebilir

2 çorba kaşığı süzme bal veya 1 su bardağı hurma püresi

Damak tadınıza göre bal yerine pekmez, keçiboynuzu pekmezi ekleyebilir; oranları kendiniz de belirleyebilirsiniz.

Evde Tahıl Barı (Gronola Bar) Yapılışı

Gevrek bir tat elde etmek isteyenler ve ayrıca yulafın aromasının daha belirgin olmasını isteyenler 170-200 derece arasında 10 dakika kadar yulaf ve kuruyemişleri fırında bekletebilirler. Eğer tutucu olması için hurma kullanılacaksa robottan geçirilir.

Tüm malzemeler bir kap içerisinde karıştırılır. Kalıp tepsi içerisine yağlı kağıt serilerek üzerine malzemeler dökülür. Üzerine bir yağlı kağıt daha serilerek bir tencerenin alt kısmı ile malzemeye bası uygulayarak daha sert bir bar elde edilir.
Ardından buzdolabına konarak yarım saat kadar dinlendirilir. Dinlendirildikten sonra servis edilir.

Not: Bazı tariflerde tüm malzemeler karıştırıldıktan sonra 160 derecelik fırında 20 dakika bekletilmektedir. Ardından fırından çıkarılarak dilimlenir ve soğudukta sonra servis edilir.

İlginizi Çekebilir: