Beslenme, Genel

Evde Yoğurttan Ayrandan Çökelek Nasıl Yapılır

Evde Yoğurttan Ayrandan Çökelek Nasıl Yapılır

Evde Yoğurttan veya Ayrandan Kuru Çökelek Yapma Yöntemi

Çökelek, ayranın veya sütün ısıtılması sonucunda ortaya çıkan yoğurt parçalarına verilen isimdir. Kalsiyum açısından oldukça yüksek besin değerine sahip bir süt ürünüdür. Ekşiyen, tutmayan ve fazla gelen yoğurtla evde rahatlıkla çökelek yapabilirsiniz.

Malzemeler:

Yoğurt

Tuz

Su

Yoğurt ile Çökelek Nasıl Yapılır

Ölçünüze uygun olan yeteri miktarda yoğurdu derin bir kabın içerisine koyarak çırpıcı yardımı ile çırpın. Eğer yoğurdun kıvamı koyu ise su ekleyerek koyu bir ayran kıvamına da getirebilirsiniz.

Eğer sulu ise hiç su eklemeden bir tencereye alın ve ocağın altını yüksek ateşte açarak yoğurdu kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısın ve 2-3 dakika da kısık ateşte kaynatın. Kaynamakta olan yoğurdun pelteleşmeye başladığını göreceksiniz. Pelteleşmeye başladığında içerisine bir miktar tuz ekleyin. Bu işlemler ile yoğurdu kestirmiş olacaksınız. Kesilen yoğurdu ocaktan alın ve oda sıcaklığına gelen kadar bekletin.

Kesilen yoğurt oda sıcaklığına geldikten sonra temiz ve ince bir tülbent ile süzülür. Tülbentin içerisinde kalan tortular sıkıca bastırılarak bağlanır. Ardından bir yere asılarak veya üzerine ağırlık yapacak bir nesne konularak suyunun süzülmesi sağlanır. Bir kaç saat suyu süzüldükten sonra çökelek hazır olacaktır. Böreklerde kahvaltılarda dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.

Eğer çökeleği kısa sürede tüketmeyecekseniz bir buzdolabı poşetine koyarak buzluğa atabilirsiniz. Çökeleğin kıvamının daha yumuşak olmasını isterseniz kaynama esnasında içerisine bir miktar tereyağı veya kaymak ilave edebilirsiniz.

Ayran ile Çökelek Nasıl Yapılır

Ayrandan Evde Çökelek Yapma

Ayran ile çökelek yapmak için ilk olarak ayranın yağının çıkarılması gerekmektedir. Bunun için bir mikser veya blender ile ayranı çırpın. Yağının kolay yüzeye çıkması için soğuk su kullanabilirsiniz. Yağları oluştuktan sonra yağları ayırın ve kalan suyunu kaynatmaya başlayın.

Kaynamaya başlayınca üzerinin pelteleştiğini göreceksiniz. Tıpkı yoğurttan elde ettiğimiz çökelek gibi temiz bir tülbentle süzün.

İlginizi Çekebilir: