Beslenme, Şifalı Bitkiler

Frenk Maydanozu Hakkında

Frenk Maydanozu Hakkında

Frenk Maydanozu Nedir?

Frenk maydanozu maydanozgiller ailesinden olup bilimsel adı Anthriscus cerefolium dur. Kendine has bir aroması bulunan frenk maydanozu normal maydanoza göre daha dayanıklıdır. Genellikle Avrupa mutfağında çok tercih edilmektedir. İçerdiği kimyasallar, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bu bitki aşırı tüketildiğinde zehirlenmelere neden olabilmektedir.

Frenk Maydanozu Faydaları Nelerdir?

Frenk maydanozu lapa haline getirilerek egzama yaraları üzerine sürüldüğünde fayda sağlamaktadır. Emziren kadınların göğüs uçlarında oluşan yaralara lapa olarak sürüldüğünde rahatlama sağlar. Frenk maydanozu tohumları toz haline getirilip içildiğinde iştah açar. Hazımsızlığa iyi gelir ve mideyi rahatlatır. İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.

Frenk Maydanozu Nasıl Tüketilir?

Genellikle yemek salata ve çorbalarda süsleme amaçlı kullanılır. Çiğ olarak tüketilmesi daha makbuldür. Pişirildiği takdirde aromasını kaybetmektedir.

Frenk Maydanozu Nasıl Yetiştirilir?

Nemli ve humuslu toprakları seven Frenk maydanozu her türlü toprakta yetişebilmektedir. Bahar aylarında ekimi yapılır ve filizlenme aşamasında suyu seven bir bitkidir. Haziran ayında toplanıp tüketilebilmektedir. Eğer evde saksıda yetiştirilecekse kış mevsiminde ekimi yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: