Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Tıbbın Vazgeçilmezi Geven Otu Faydaları

Tıbbın Vazgeçilmez Bitkisi GEVEN Otu

Geven Otu Bitkisinin prostata, bağışıklık sistemine, kalp sağlığına ve daha birçok rahatsızlığa karşı inanılmaz faydaları bulunmaktadır.

Geven otu Anadolu’da oldukça yaygın olan bir bitkidir. Baklagiller familyasındandır ve çiçekleri tıpta ilaç üretimi için kullanılır. Farmakolojide kullanılan ZAMK (kitre maddesi) bu bitkiden temin edilir. Bu madde bitkiden özel aletlerle alınır. Elde edilen bu madde ile birçok ilacın içeriğine katılır. Yine deri sanayi ve tekstil sanayisinde de kullanılır.

Eskiden ısınmada ve hayvanlara yem olarak kullanılmıştır. Erozyonun önlenmesine de büyük katkıları vardır.

Balı ile de meşhurdur. Geven balı antibakteriyel bir özellik taşır. Kana hızla karışır. Vücuda enerji verir. Kan yapma özelliği vardır. İnsana kuvvet ve zindelik verir.

Geven Otu Faydaları

Güçlü bir antioksidan olan bu bitki bağışıklık sistemini güçlendirir. Selenyum (bildiğiniz gibi selenyum bağışıklık sistemi açısından önemli bir elementtir.) açısından da zengindir.

Kan dolaşımını hızlandırır. Bu bitki kalp fonksiyonlarını artırdığı için kalp damar hastalıklarında faydalıdır. Pıhtılaşmayı azaltır.

İdrar söktürür. Prostata karşı koruyucudur. Karaciğer için faydalıdır. Akciğer kanseri olanlarda tümörün ilerlemesini durdurucu özelliği vardır.

Akciğer rahatsızlıkları için faydalıdır. Dalak hastalıklarına karşı da fayda sağlar. İştahsızlık ve halsizlik gidermede de kullanılabilir.

Terleme ve nefes darlığına iyi gelir. Hormon sistemini düzenler. Bu bitkinin anne sütünü artırıcı özelliği vardır.

Ağrı kesicidir. Tansiyonu dengeler. Siyatiğe faydalıdır. İltihapları azaltır. Geven otu kan şekerini dengeler.

Grip, soğuk algınlığını gidermede de kullanılır. Hazmı kolaylaştırır. Mide ülseri rahatsızlığına faydalıdır. Bazı alerjilerin ve yaraların iyileşmesini kolaylaştırır.

Böbrek rahatsızlıklarına fayda sağladığı bilinmektedir. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Ayrıca tilki kuyruğu olarak adlandırılan bir türünün insan ömrünü uzattığı söylenmektedir.

Geven Otu Nasıl Kullanılır

1.Kullanımı:

Geven otu kökleri su ile kaynatılır. Bal ile tatlandırılarak içilir. Bu kullanımı yukarıda saydığımız rahatsızlıkların tedavisinde ve önlenmesinde kullanabilirsiniz.

2.Kullanımı:

Geven otunun yaprakları ve genç sürgünleri toplanır. Bir çaydanlık vasıtası ile kaynatılır. Günde üç yemek kaşığı içilir.
Sağlıcakla kalınız…

İlginizi Çekebilir: