Alternatif Tıp, Genel

Güneş Çarpması Nasıl Anlaşılır, Neler Yapılmalıdır?

Güneş Çarpmasına Karşı Yapılacak Birkaç Basit Öneri

Güneş Çarpması Hakkında

Hava sıcaklıklarının artması; yüksek tansiyon, güneş çarpması, kalp atışlarının hızlanması, baş dönmesi ve hatta bilinç bozukluklarına dahi neden olmaktadır. Aşırı derecede güneşe maruz kalan her birey güneş çarpması açısından risk altında. Bu durumla karşı karşıya kalındığında vücut kendi ısısını dengeleyemez ve bunun birtakım belirtileri baş göstermeye başlar. Güneş çarpmasına karşı çok dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar; özellikle yaşlılar, çocuklar diyabete bağlı ilaç kullananlar, kalp, tansiyon ve damar hastalıklarına bağlı olarak ilaç kullanan kişiler, sıcaklığın 40 dereceyi bulduğu zamanlarda ve güneşin etkisini iyice hissettirdiği 11-15 saatleri arasında dışarı çıkılmaması gerektiğini belirtiyor.

Güneş Çarpması Nasıl Anlaşılır?

Güneş çarpmasına maruz kalan kişilerde ilk önce terlemeye bağlı olarak sıvı ve tuz kaybı olur. Bu da kişilerde halsizlik, baş dönmesi, kaslarda kasılma ve kramplara neden oluyor. Daha ileri seviyede ise bilinç kaybı, halüsinasyon görme gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Güneş Çarpması Durumunda Neler Yapılmalıdır?

* Sıvı tüketimine çok özen gösterilmeli. Bol bol su tüketilmelidir.
* Cildi hassas olan çocuklarda 1. derece yanıklar oluşabileceği için yanan bölgeye soğuk uygulama yapılmalı veya rahatlatıcı kremler uygulanmalı.
* Güneş çarpmasına maruz kalan kişiler 11-15 saatleri arasında dışarıya çıkmamaya daha fazla özen gösterilmelidir.
* Güneş çarpmasına maruz kalan kişiler, sıcak ortamdan uzaklaştırılarak gölge ve serin yere alınmalı.   * Vücut ısısını düşürmek için üzerindeki kıyafetler çıkarılmalı, koltuk altı ve boyun bölgelerine soğuk kompres uygulanmalıdır.
* Bilinç kaybı yaşamayan hastalarda soğuk duş güneş çarpmasına daha etkili olacaktır. Yine bilinç kaybı yaşayan kişilerin ivedilikle hastaneye götürülmeleri gerekmektedir.

NOT: Güneş çarpması durumunda soğuk uygulama yapılırken kişilerin titrememesine özen gösterilmeli, kompres uygulamasını yaparken ortamdaki buharlaşmayı arttırabilmek için eğer mümkünse vantilatör veya fan kullanılmalıdır.
Sağlıcakla kalınız…

İlginizi Çekebilir: