Beslenme, Şifalı Bitkiler

Güneşte ve Fırında Domates Kurusu Yapılışı

Güneşte ve Fırında Domates Kurusu Yapılışı

Domates Kurusu Nasıl Yapılır? 2 Çeşit Tarif

Yaz aylarına bol bol tükettiğimiz domatesi kış için birçok şekilde saklama şekli vardır. Bunlardan bir tanesi de kurutarak saklamaktır. Güneşte ve fırında kurutarak saklamak; işte size iki farklı türden domates kurutma tarifi.

Güneşte Domates Kurusu Yapılışı

Malzemeler:

İstenilen miktarda domates
Tuz
Üzerinde kurutmak için temiz bir bez veya ızgara

Güneşte Domates Kurusu Yapılışı
Domatesler yıkanır ve suyu süzülür. Daha sonra domatesler büyüklüğüne göre iki veya üçe bölünür. Dilimlenen domateslerin üzerine bir miktar tuz serpilir. Kuruması için bez veya ızgaraların üzerine dizilir. Domatesleri kuruturken domateslerin ara sıra yer değiştirilmesi kuruma işlemini hızlandıracaktır.

Fırında Domates Kurusu Yapımı

Yukarıda malzemeleri verdiğimiz domatesler yıkanır suyu süzdürülür. Daha sonra ikiye bölünür ve 80-90 derece olan fırının ızgarasına veya tepsiye dizilir. Kuruma işlemi 8-9 saat sürecektir. Domatesleri fırının ızgarasında kurutmak kuruma işlemini hızlandıracaktır. Eğer tepside kurutma işlemi yapılıyorsa domatesler 2-3 saatte bir çevrilmelidir. Fırının ısıtma süresine bakılarak domatesler daha erken bir saatte de fırından çıkarılabilir. Kuruyan domateslerin sertliği kuru üzüm sertliğinde olacaktır.

Not: Kuruyan domatesleri isteğe göre kavanozlara koyarak üzerine zeytinyağı ilave ederek muhafaza edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: