Bitkisel Yağlar, Güzellik & Bakım

Hardal Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları

Hardal Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları

Hardal Yağı Faydaları Nelerdir?

Hardal yağı; hardal tohumlarının işlenmesi ve tohumlarda bulunan çeşitli sıvı ve vitaminlerin ayrıştırılması ile elde edilir. Demir, fosfor, çinko, magnezyum, kalsiyum ve omega-3 yağ asidi barındırması ile hem saç için hem de cilt için faydalı bir bitkisel yağdır.

Ağrı kesici özelliği bulunan bu yağ özellikle bel, boyun ve diz bölgelerinde oluşan ağrıların dindirilmesinde faydalıdır. Baş ağrılarında da masaj yaparak uygulanması olumlu sonuçlar vermektedir. Beyne ve akciğere kan hücum etmesinde kullanılabilir. Antiseptik özellik içermesi ile mantar ve bazı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. İştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcı özelliği de bulunan hardal yağı; akciğer zarı iltihabı, öksürük, bronşit hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilir. Saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağladığı gibi içeriğindeki selenyum ile saç dökülmelerini önler. Omega-3 yağ asidi ile de saçların kuvvetlenmesini sağlar. Ciltte oluşan selülit ve çatlakların tedavisinde de başarılı bir şekilde kullanılabilir. Hardal yağı ile yapılan masaj kasların gevşemesini sağlar ve vücuda rahatlık verir.

Ancak “Allyl Isothiocyanete” içerdiğinden uzun süre ciltte bekletilmesi tahrişe neden olabileceğinden bekleme süresinin iyi ayarlanması ve ayrıca zeytinyağı ile inceltilmesi daha uygun olur.

Hardal Yağı Nasıl Kullanılır?

Saç Bakımında Hardal Yağı Kullanımı: Antioksidan özelliği, selenyum, omega-3, çinko gibi mineraller ile saç bakımında önemli bir yeri bulunan bu yağı; saç derinize masaj yaparak haftada bir kez uygulamanız yeterli olacaktır (Tahriş edici özelliği olduğundan dikkatli kullanılmalı ve uzun süre bekletilmemelidir). Yine dahilen 1 damlasının 1 çay bardağı su içerisine konularak tüketilmesinin de saçın ihtiyaç duyduğu bakımı sağladığı söylenmektedir.
Ciltte Kullanımı: Cilt için kullanılacağı zaman da zeytinyağı ile incelterek kullanmak en doğru şekli olacaktır. Ayrıca yaklaşık 5 litrelik su içerisine 8-10 damla damlatılıp, bu su ile ayaklar kızarıncaya kadar yıkanabilir.
Dahilen Kullanımı: 1 çay bardağı dinlendirilmiş su içerisine 1 damla hardal yağı damlatılarak günde 2 kez içilebilir. Dahilen kullanımı göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. İştah açar, hazmı kolaylaştırır. Beyne ve akciğerlere kan hücum etmesinde ve akciğer zarı iltihabı tedavisinde kullanılır.

Bir Hatırlatma: Yukarıda da değindiğimiz gibi ciltte tahrişe neden olduğundan dikkatli kullanılmalı ve uzun süre ciltte bekletilmemesi gerekir.

İlginizi Çekebilir: