Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Havaciva Otu Faydaları, Çayı ve Cilt Kremi

Tüm Faydalarıyla Havaciva Otu

Kökünden, yaprağına, kremine kadar şifa dağıtan havaciva otu faydaları, kreminin kullanılışı, ve bu bitkiden  yapılan çay ile ilgili her şey bu makalede.

Havaciva Otu Nedir, Nerelerde Yetişir? “Ciğer otu” olarak bilinen hodongiller familyasından olan bu bitki ülkemizde Bitlis Adilcevaz sınırları içerisinde bulunan Süphan Dağında yaygın olarak bulunur.  Bunun dışında Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerindeki kumlu alanlarda da kendiliğinden yetişir.

Havaciva kökü, eşek marulu, tüylü boya, yer ineği adlarıyla da anılır.  Yaprakları 25-30 cm uzunluğunda ve siyah renkli, kökleri ise kızıla çalan mor renkte ve sarmal sarmaldır. Yaklaşık 20-25 cm uzunluğundadır. Çok eskilerden beri bu bitki egzama, yanık ve yara tedavisinde kullanılır. Latince adı Alkanna Orientalis’tir. Tıpta havaciva otu kökü, yaprağı ve çiçekleri kullanılmaktadır. Bu bitkinin en yaygın kullanımı krem şeklindedir. Bununla birlikte çayını da hazırlayıp içmeniz mümkün.

Havaciva Otu Kremi Nasıl Yapılır?

Hazır olarak kremini bulabileceğiniz gibi bu bitkiden kendinizde rahatlıkla krem hazırlayabilirsiniz. İşte tarifi:

Havaciva Otundan Nasıl Krem Hazırlanır, Kremi Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelir: 

Kökünü kurutup toz haline getiriyoruz. Tuzsuz tereyağı ve zeytinyağı ile krem kıvamını alana kadar karıştırıyoruz. Bu kremi yanık, egzama ve yara tedavilerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yine hemoroid, böbrek ve dalak ağrıları, zehirli böcek sokmalarında da tesirlidir. Hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Yine kökünü zeytinyağı ile kaynatıp damla gibi kulağa damlatırsanız kulak ağrılarını giderir.

Havaciva Otu Çayı Nasıl Yapılır, Nasıl Tüketilir?

Havaciva Otu Kökünden Çay Hazırlanışı ve Tüketimi

Kurutulmuş ve öğütülmüş bitkiden kökünden 1 tatlı kaşığı bir su bardağı suya konulur. 1 dakika kaynatılır. 5 dakika demlenmesi beklenir. Daha sonra günde bir fincan içilir.

Yaprak ve Çiçeklerinden Çay Hazırlanışı ve Tüketimi

Kurutulmuş yaprak ve çiçeklerinden 1 tatlı kaşığı 1 su bardağı suya eklenip 5 dakika kaynatılır. Kaynattıktan sonra günde bir kez tüketmeniz yeterli olur.

Havaciva Otu Çayı Faydaları

hazırladığınız çay bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Müzminleşmiş balgamdan kurtulmanızı sağlar. Öksürüğü giderir, akciğerleri temizler. İdrar söktürücüdür. Kökü ile hazırlanan çay müshil etkisi gösterdiğinden kabızlıktan kurtulmada birebirdir.

Havaciva Kremi ve Havaciva Çayının Zararları Var mıdır?

Bu bitki ile hazırlanan ne kremin ne de çayın herhangi bir zararı yoktur. Gönül rahatlığı ile kullanılabilecek bir bitkidir.

İlginizi Çekebilir: