Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Zencefilgillerden Havlıcan Faydaları ve Çayı

Zencefilgillerden HAVLICAN Çayını Denediniz mi?

Köküyle, yaprağıyla ve yağıyla kısacası her yönüyle vücudumuz için şifa dağıtan havlıcan faydaları ve çayı hakkında…

Havlıcan Nedir? Zencefilgillerden olan bir Asya bitkisidir. Çok yıllık ve otsu bitkidir. Kökü çeşitli dondurma, şekerleme, çikolata yapımında kullanıldığı gibi, ilaç yapımında ve baharat yapımında da kullanılır. Su ile damıtılması ile havlıcan yağı elde edilir. Asya ve Hindistan mutfaklarında yaygın olarak kullanılır. Yemeklerde toz olarak da kullanılan yaş ya da kuru olarak da tüketilebilir. Asıl kullanılan kısmı toprak altında kalan gövde kısmıdır.

Havlıcan Kökünün ve Çayının Faydaları Nelerdir?

Kökü ile yapılan çay vücudunuza güç ve kuvvet verir. Kökünden yapılan çay iştahınızı açar ve midenizi güçlendirir.

Mide ekşimesini giderir. Mide ve bağırsak gazlarını önlemeye yardımcı olur. Kökü ile yapılan çay grip ve soğuk algınlığı için birebirdir.

Baş ağrılarınızda ve baş dönmesi rahatsızlığınızda kökü ile yapılan çayından faydalanın. Özellikle üşütmeden kaynaklı oluşan göğüs ağrılarınızı giderir ve göğsünüzü yumuşatır. Romatizma şikayetinizi azaltmada etkilidir.

Sinirlerinizi güçlendirir. İdrar söktürücü etkisi vardır. Havlıcan kökü çayı ile rahatsız olduğunuz ağız kokularından kurtulabilirsiniz.

Balgam söktürücüdür. Çocuklarınızın alt ıslatma sorunu çözümünde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Havlıcan Kökü Çayı Nasıl Yapılır?

Çayı için gerekli malzemeler: 2 veya 3 adet havlıcan kökü, 1/2 çubuk tarçın, 1 çay kaşığı kadar çörek otu, 4 veya 5 su bardağı su, kestane balı.

Ne kadar süre ile demlenir?

Yukarıda belirtilen malzemeleri çaydanlığınıza koyun. Yaklaşık 2 dakika kaynattıktan sonra ocaktan alın. Ilınmasını bekleyin. Bardaklarınıza koyarken süzün. Süzdükten sonra içerisine kestane balı koyarak tüketin.

Ne kadar tüketilmelidir?

Hazırladığınız çayı günde üç kez tüketirseniz etkisinin daha kısa sürede ve etkili olmasını sağlarsınız. Ayrıca kökü ile yapacağınız çayı günlük tüketebileceğiniz miktarda hazırlayın.

Havlıcan Yaprağı Çayı Hazırlanışı

Bunun yanı sıra yaprağının da çayını yapabilirsiniz. İnce kıyılmış yapraklarını 500 ml su ile karıştırarak 10 dakika kaynatın.

Eğer yaprağı ile yapılan çayı grip ve soğuk algınlığında kullanacaksanız ıhlamur ile birlikte tüketin. Eğer balgam, idrar söktürme, romatizma, mide ekşimesi gibi rahatsızlık durumlarında kullanacaksanız bal ile tatlandırın.

İlginizi Çekebilir: