Doğal Kürler, Şifalı Bitkiler

Havuç ve Havuç Suyu Faydaları Nelerdir?

Havuç ve Havuç Suyu Faydaları Nelerdir?

Havuç Faydaları Nelerdir?

Havuç zengin bir A vitamini kaynağıdır. Bunun yan sıra K vitamini, C vitamini açısından da hatırı sayılır bir yere sahiptir. B6 vitamini, kalsiyum, folik asit, magnezyum, bakır, tiamin içerir. A vitamini bakımından zengin oluşu göz sağlığı, kemik sağlığı ve karaciğer için fayda sağlar.

İçerdiği vitaminlerle iyi bir şifa kaynağı olan havuç akciğer kanseri, göğüs kanseri, prostat ve mesane kanserlerine karşı da koruma sağlamaktadır. Özellikle sigara içen kişiler tüketirse akciğer kanserine yakalanma riskini %10 oranında azaltmaktadır.

Kansızlık şikayeti olanlar muhakkak tüketmelidir. Kabızlık için de harika bir besin olma özelliği taşır. Beyin damarları ve kalp damarlarını açar.

Karaciğeri de temizleme özelliğine sahip olan havuç, toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır. Bağırsak sisteminin de düzenli çalışmasını sağladığı gibi %20 oranında daha hızlı çalışmasını sağlar.

Havuç Suyu Faydaları Nelerdir?

Havucun besleyici özelliğinin yanı sıra tedavi edici özelliğinden faydalanmak için kür olarak uygulamak gerekir. Bunun için de 3 ay boyunca her gün akşam yemeğinden 2 saat sonra 1 bardak havuç suyu içilmelidir.

İçilen bu havuç suyu sayesinde özellikle cilt ve akciğer kanserine karşı koruma sağlar. Kalp krizini önler.

Havuç suyu kürü akciğer kanserinin oluşumunda etkili olan OGG1 enzimini aktive eder. Bu enzimin düşüklüğü akciğer kanserinin oluşumunda etkilidir. Araştırmalar bu enzim düşüklüğünün akciğer kanserine yakalanma riskini 10 misli artırdığı tespit edilmiştir. Havuç suyu bu enzimi aktive ederek akciğer kanserine yakalanma riskini önlemiş olur.

Yine bağırsak kanserine yol açabilen nitrozamini zararsız hale dönüştürebilen enzimlere sahiptir. Yine bu suyun önemli bir özelliği de mide yanmasına karşı olan gücüdür.

NOT: Havuç suyu taze olarak hazırlanmalı ve fazla bekletilmeden içilmelidir. Hazır olarak satılanlarının iyileştirici özelliği oldukça azdır. Onun için evde kendiniz hazırlayın ve hazır olanlarından uzak durun.

İlginizi Çekebilir: