Bitkisel Yağlar, Güzellik & Bakım

Havuç Yağı Faydaları ve Kullanımı

Havuç Yağı Faydaları ve Kullanımı

Havuç Yağı Nasıl Kullanılır, Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir, Bronzlaştırmayı Sağlar mı, İçilebilir mi?

Saç ve cilt bakımında havuç yağı önemli bir yere sahiptir. Kullanımı sayesinde saç diplerine daha fazla oksijen taşınmasını sağlar.

Havuç yağı saç dökülmesini önler, saç derisinde oluşan kuruluğu giderir ve saçların daha yumuşak ve canlı olmasını sağlar. Ayrıca cilde uygulanması cildi canlandırır, yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır. Cildin nemlenmesinde de önemli bir yeri olan havuç yağı kırışıklıkları önlemenin yanında egzama, sedef gibi cilt rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

Havuç Yağı İçilir mi?

Havuç yağı sadece saç ve cilt için değil dahili kullanılması halinde bazı rahatsızlıkların tedavisinde de fayda sağlamaktadır. Bir bardak su içerisine 2-3 damla eklenerek kullanılması bağırsak kanamalarını durdurur. Böbrek ağrısına iyi gelir. Ses kısıklığını giderir, görme yetisini kuvvetlendirir. Kabızlığı giderir. Vücuda kuvvet verir.

Havuç Yağı Nasıl Kullanılır?

Saç İçin Kullanımı

Yarım çay bardağı havuç yağını bir kaseye koyun. Saç diplerinize parmak uçlarınızla 10 dakika masaj yaparak yedirin. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra şampuanınızla yıkayıp durulayın. Haftada 1 kez uygulamanız yeterli. 1 ay kullandığınızda farkı hissedeceksiniz.

Cilt ve Yüz İçin Kullanımı

Haftada 1 kez havuç yağı ile zeytinyağını karıştırıp yüzünüze krem sürer gibi uygulayın. İyice yedirdikten sonra cildinizde arta kalanı kısmını bir bez veya peçete ile silin.

Havuç Yağı Bronzlaştırır mı?

Tek başına bronzlaştırma etkisi olmamakla birlikte ceviz, badem, kakao, kayısı ve fındık yağları ile karıştırılması halinde bronzlaşmaya yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: