Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Hayat Ağacı Hurma Faydaları

Hayat Ağacı Hurma ve Faydaları

Ramazana yaklaştığımız şu günlerde iftarlarımızı açarken yediğimiz ilk besindir hurma. Peki büyük bir lezzetle yediğimiz bu harika meyvenin faydalarını yeterince biliyor muyuz?

“Hayat ağacı” olarak hurma ağacının meyvelerini bu üne kavuşturan, hücre ve DNA yenileme özelliğidir. Vitamin ve minareler bakımından zengin olan bu gıda 16 farklı mineral içermekte; bununla birlikte A, B1, B2 ve C vitamini de içermektedir. Ayrıca güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

Hurmanın bilinen ve tüketilen en önemli çeşitleri; Medine Amber, Medine Acve, Medine Berni, Medine Safavi, Hudri, Medjul gibi isimlerle anılır.

Peygamberimizin dahi hadislerine konu olan hurmanın sağlığımıza olan faydalarını gelin yakından tanıyalım. Faydalarını okuyunca sadece Ramazan ayında değil diğer zamanlarda da daha çok tüketmeye özen göstereceksiniz.

Hurma Faydaları Nelerdir?

Hurma içeriğindeki mineraller sayesinde kansere karşı koruma sağlar. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde kemik sağlığımız için çok faydalıdır. Demir ve folat bakımından zengin oluşu anemi rahatsızlığı için çok etkilidir.

Yorgunluk ve buna bağlı oluşan halsizliğin giderilmesini sağlar. Organik kükürt içermesi ile alerjik hastalıklar üzerindeki etkisini artırır. Mevsimsel alerjileriniz var ise muhakkak hurma tüketin. ABD’de yapılan araştırma bu konuda haklı olduğumuzu kanıtlamaktadır.

Kabızlığı gidermede en etkili gıdalardandır. Hele bir gece suda bekletip tüketirseniz müshil özelliğini artıran laktasif etkisini göstererek hem kabızlığı giderir hem de bağırsakları temizlemiş olur. Hurma kalp sağlığı için çok faydalıdır. Damar sertliği ve kolesterol rahatsızlıklarına karşı tam koruma sağlar.

Rahim kaslarını güçlendirir. Bu yönüyle doğuma yardımcı bir gıdadır. Anne sütünü artırır. Kısırlığa çare bir gıdadır. Keçi sütü içerisinde gece boyu bekletilen hurmanın bal ve kakule tozu ile karıştırılarak yenmesi cinsel gücü artırmaktadır.

Düzenli tüketimi hemeroide (basur) yakalanma riskini ortadan kaldırıyor. Böbrek taşlarından kurtulmak için de harika bir gıdadır. Tek yapmanız gereken 5 veya 6 adet hurmayı 1 su bardağı suya koyup birkaç saat bekletin. Suyu süzün ve süzülen suyu iki hafta boyunca hafif ısıtarak tüketin.

Zehirlenmelerde özellikle alkole bağlı zehirlenmelerde kullanılabilir. Kolay rahatlama ve çabuk ayılmayı sağlar.
Hurma içerisinde en kaliteli ve en pahalı olanı peygamber hurması olarak da bilinen “>Acve hurmasıdır. Bu türü bizzat peygamberimizin kendi elleri ile diktiği ağaçlardan elde edilir. Hatta sahabelerinden Sad Bin Ebi Vakkas’ın kalbiyle ilgili bir hastalığının olduğu teşhisi koymuş ve onu bir hekime yönlendirerek Acve hurmasından yapılan bir karışımla tedavi etmesini buyurmuşlardır.

Diğer türlerinin sağladığı faydaların yanı sıra karaciğer rahatsızlıklarına, sarılığa iyi gelir. Kolay doğum yapmak isteyenlerin doğumlarından 1 veya 2 hafta önce günlük tüketmeleri önerilir.

İlginizi Çekebilir: