Genel

Hayatınızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

Hayatınızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

* Yeni aldığınız ayakkabılar ayağınızı sıkıyorsa onları birkaç dakika buhara tutun ve öyle giyin farkı göreceksiniz.
* Makasınız kesmiyorsa onu kağıt zımpara ile keskinletebilirsiniz.
* Ütü yapma işlemini kolaylaştırmak ve ütü yapma süresini kısa tutmak istiyorsanız ütü masasının örtüsünün altına folyo koyun. Çünkü folyo ısıyı geri yansıtacağından ütü yapmak daha kolaylaşacaktır.
* Pamuklu giysilerinizin çekmemesini istiyorsanız ilk aldığınız zaman bir gece soğuk su içerisinde bekletin ve ondan sonra yıkayın. Böylece çekme olmayacaktır.
* Dirsek ve topuklarınızda oluşan sertleşmelerden kurtulmak istiyorsanız bir dilim limon ile ovun. Nasıl yumuşadığını kendi gözlerinizle göreceksiniz.
Kızartmalarınızın tavaya yapışmasını engellemek istiyorsanız tavayı ilk aldığınızda içerisine bir miktar sirke koyun ve bir müddet kaynatın. Artık yapışmadığını göreceksiniz.
* Bilekleriniz ve ayaklarınız şişiyorsa onları suda bekletmek yerine kolonya ile ovun.
* Yumuşayan bisküvilerinizi birkaç dakika fırına atın ve ısıtın. Soğuduktan sonra eski haline döndüğünü göreceksiniz.
* Rendelemekte güçlük çektiğiniz peynirleri 10-15 dakika buzlukta bekletin ve nasıl kolay rendelendiğini görün.
* Kullandığınız limon kabuklarını çöpe atmak yerine kabuklarını rendeleyin şekerle karıştırıp ağzı kapalı bir kavanoza koyun. Böylece uzun süre tazeliğini koruyacaktır. Kek ve pasta yaparken elinizin altında hazır bulunacaktır.
* Unun böceklenmesini istemiyorsanız un kavanozunun içerisine defne yaprağı koyun.
* Cevizleri parçalamadan ve daha çabuk kabuklarından ayırmak için bir gece önceden kabukları ile birlikte tuzlu suda bekletin. Dağılmayacak ve kabuklarından daha çabuk çıkacak.
* Kızartma yağını birkaç kez kullananlar yağın kullanılabilir durumda olup olmadığını anlamak için kızgın yağın içerisine bir dilim ekmek atsın eğer ekmek diliminde kara lekeler olmuyorsa yağ kullanılabilir demektir.
* Yeni aldığımız cam veya plastik eşyaların üzerindeki etiketlerden lekesiz kurtulmak istiyorsanız etiketin üzerine margarin sürün ve bir müddet beklettikten sonra bir bez ile ovalayarak yıkayın izden eser kalmayacaktır.
* Mobilyaların halılarda bıraktığı izlerden kurtulmak için izin üzerine bir parça buz koyun ve erimesini bekleyin. Tamamen eriyince elektrikli süpürge ile süpürün izin kaybolduğunu göreceksiniz.
* Halıdaki sigara yanıklarından yanığın üzerinde zımparayı dairesel hareketler yaptırarak kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: