Bitkisel Yağlar, Güzellik & Bakım

Hindistan Cevizi Yağı Kullanım Alanları

Hindistan Cevizi Yağı Kullanım Alanları

Hindistan Cevizi Yağı Nerelerde, Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi yağı meyvenin beyaz etli bölümünün kurutularak soğuk pres yöntemi ile sıkılması ile elde edilir ve insan vücudunda birçok alanda rahatlıkla kullanılabilecek bitkisel bir yağdır. Bu bitkisel yağı yemeklerinize katıp tüketebileceğiniz gibi saç, cilt gibi alanlarda da bakım ürünü olarak gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Oda sıcaklığında katı halde olup, elinize aldığınız anda erir ve antioksidan bakımından zengin bir yağdır. İşte Hindistan cevizi yağı kullanım alanları:
*Saç Bakımında: 1 çay kaşığı kadar Hindistan cevizi yağını banyo yapmadan 20 dakika evvel saçınıza masaj yapar tarzda uygulayın ve yıkayın. Eğer çok kuru ve yıpranmış saçlara sahip iseniz süreyi uzatabilirsiniz. Saçlarınızın ne kadar sağlıklı bir görünüme kavuştuğunu, yumuşacık olduğunu ve oldukça parlak göründüğünü fark edeceksiniz.
*Cilt Bakımında: Antioksidan bakımından zengin olan bu yağ ile yüzünüze ve cildinize maske uygulayabilirsiniz. Ensenize, ellerinize, dirsek ve dizlerinize masaj yapar tarzda uygulayın ve 10 dakika bekledikten sonra yıkayın. Ayrıca koltuk altlarınıza sürmeniz ferah kokmanızı sağlar.
*Makyaj Temizliğinde: Pamuğun üzerine süreceğiniz bir miktar Hindistan cevizi yağı ile kırmızı ruj, maskara gibi dayanaklı makyajlarınızı bile rahatlıkla temizleyebilirsiniz.
* Güneş Yanıklarında: Güneş yanığına maruz kalmışsanız bu yağ ile masaj yapmanız iyileşmeyi hızlandırır ve soyulmaları önler.
*Pişik Tedavisinde: Pişik oluşan bölgeye sürmeniz rahatlamanızı ve pişiğin ortadan kalkmasını sağlar. Bebeklerde de kullanılabilir.
*Bebeklerde Oluşan Konakların Tedavisinde: Bebeğinizin bu yağa alerjik reaksiyonu yok ise baş kısmında oluşan konaklara sürerek bu sorundan kurtulmasını sağlayabilirsiniz. 10 dakika bekletip yıkayınız.
*Bebeklerin Diş Çıkarma Aşamasında: Bu süreçte diş etlerine süreceğiniz Hindistan cevizi yağı bebeğin rahatlamasını sağlar.
*Ayak Kokusunun Giderilmesinde: Sabah ve akşam ayaklarınızı bu yağ ile ovarsanız ayaklarınız kokmaz. Ayrıca ayaklarınızda ferahlama hissi sağlar.
*Kesik ve Yara Tedavilerinde: Kesik ve yaralara sürülmesi yaraların mikrop kapmasını önler ve iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca çürük oluşan bölgelere uygulanması şişliği alır.
*Böcek Isırmalarında: böcek ısırmalarında kullanımı ağrı ve kaşıntıyı alır. Oluşacak olan şişkinliği ve kızarıklığı da azaltır.
* Soğuk Algınlığı ve Burun Tıkanıklıklarında: Yarım bardak Hindistan cevizi yağı içerisine okaliptüs ekleyip sırtınıza masaj yapmak veya sıcak su içerisine limonla birlikte 1 çay kaşığı kadar bu yağdan eklemek tıkanıklıkları açar ve soğuk algınlığına karşı rahatlama sağlar.
*Ağız ve Diş Sağlığında: bir miktar Hindistan cevizi yağını ağızda çiğnemek dişlerin beyazlamasına, tükürük ve yağ bezlerinde biriken toksinleri temizler.

Hindistan Cevizi Yağı İle İlgili Önemli Bir Hatırlatma: Son dönemde gittikçe popüleritesi artan bu yağın alzheimer hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. Bu yönde kanıtlanmış bir bilgi olmamakla birlikte hindistan cevizi yağı bu hastalığın tedavisi için kullanıldığında bazı zararlı semptomların oluşmasına da neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: