Alternatif Tıp, Doğal Kürler

İğde Kürü Safra Taşının Çaresi

İğde Kürü Safra Taşının Çaresi

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun safra kesesinde oluşan taşlar için önerdiği iğde kürü; bu taşları düşürmede oldukça etkili.

Yemeklerden alınan yağların parçalanmasını engelleyen safra taşı genellikle sessiz ilerler ve bu açıdan sessiz bir hastalık olarak bilinmektedir. Genellikle birçok kişi herhangi bir belirti ile karşılaşmamaktadır.

Anlaşılması oldukça zor olan safra kesesi taşı yemeklerden sonra aşırı şişkinlik veya karın bölgesinden başlayarak sırt ve omuzlara vuran ağrılar şeklinde kendini belli edebilmektedir. Belirti, hastaların genelinde karnın üst köşesinde kaburgaların altında veya karnın hemen üstünde orta kısımda ağrı olarak görülür.

Safra Kesesine İğde Kürü Nasıl Yapılır

Malzemeler

Avokado Yaprağı (2 tane)

İğde (5 tane)

Kırkkilit Otu (1 tatlı kaşığı)

Karahindiba (1 tatlı kaşığı)

Safra Kesesi Taşı Eritme Kürü Nasıl Hazırlanır?

Bu kür aşama aşama yapılmaktadır. İlk etapta 1 ay boyunca sabah iğde akşam ise kırkkilit otu tüketilmesi gerekir. Safra kesesi oluşan taşlar kimya olarak farklılık gösterebilmektedir. Bazı taşlar kum gibi hemen parçalanabilirken bazı taşlar ise kaya gibi serttir.

Bu açıdan ilk etapta denemenize rağmen ilk aşamada safra kesesi taşınız hala geçmediyse ikinci aşamaya geçiş yapabilirsiniz. İkinci aşamada ise avokado yaprağı ve karahindiba devreye girer.

1.Aşama (Sabah Uygulanacak)

5 adet iğdeyi kabuklarının bir kısmı hafifçe soyularak 1 su bardağı kaynayan suyun içine atılır. 5 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılır. Süzülerek kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına içilir.

1.Aşama (Akşam Uygulanacak)

Önceden kaynamakta olan 1 su bardağı klorsuz suyun içine tepeleme 1 tatlı kaşığı kırkkilit otu atılır. Karışım 5 dakika kadar kısık ateşte kaynatılır. Ocağın altı kapatıldıktan sonra karışım hala sıcakken süzülür. Akşam yemeğinden 2 saat sonra içilir.

2. Aşama (Sabah Uygulanacak)

Önceden kaynatılmış 1 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı karahindiba ilave edilir. Ağzı kapalı bir vaziyette 5 dakika kaynatılır. Kaynadıktan sonra süzülür. Ardından ılımaya bırakılır. Karışım her sabah kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına 1 su bardağı içilir. 1 ay boyunca devam ettirilir.

2.Aşama (Akşam Uygulanacak)

Kaynamakta olan 1 bardak klorsuz suyun içerisine 2 adet öğütülmüş 1 buçuk tatlı kaşığı avokado yaprağı atılır. Yaklaşık 8 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılır.Ocak kapatıldıktan sonra ılıkken süzülür. Akşam yemeğinden 2 saat sonra içilir. Bu kür 5 gün uygulanıp 3 gün ara vererek toplam 1 ay boyunca uygulanır.

İlginizi Çekebilir: