Beslenme, Şifalı Bitkiler

İğde Tüketmenin Sağlığa Faydaları

İğde Tüketmenin Sağlığa Faydaları

İğde tüketiminin vücudumuz için birçok faydası vardır. Uzmanlar günde 1 avuç tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Ayrıca bu meyvenin nasıl tüketilmesi gerektiği de makalemizde…

Bilimsel adı Elaeagnus” olan iğde küçük çekirdekli bir meyvedir. Çiçekleri meyvenin ucunda bulunur. Ülkemizin hemen hemen her yerinde yetişme özelliğine sahip olan bu bitkinin dünya üzerinde de oldukça fazla çeşidinin bulunduğu biliniyor.

Her yerde yaygın olarak yetişebilme özelliği bulunan bu bitkinin insan sağlığı açısından çok faydalı olduğu anlamına geliyor. Bu bitkiyi her yerde yetişebilir kılan ise bu ağacın bulunduğu topraktaki azotu bünyesinde toplayabilme özelliğinden geliyor.

Meyvesi ve çiçekleri ile birçok faydası bulunan iğde kullanımı ve faydaları ise şu şekilde:

İğde Yemenin Faydaları

En önemli faydası arasında böbreklere iyi gelmesi sayılabilir. Bu bakımdan böbrek rahatsızlığı olanlarca bolca tüketilmelidir. Meyvesi, çekirdeği ve çiçekleri böbrekler için çok faydalıdır. Eğer meyvesini yemekte zorlanıyor veya sevmiyorsanız çekirdek ve çiçeklerini kaynatıp da tüketmeniz mümkün. Çekirdek ve çiçeklerinin kaynatılıp içilmesi böbrek taşı sorunu kurtulmak için harika bir yöntemdir.

Bunun yanı sıra bağırsaklar için de çok faydalıdır. İshali kesmede birebirdir. Devamlı nükseden veya hiç kesilmeyen öksürük şikayetleriniz var ise iğde tam size göre.

İğde diyabet riskini azaltıyor. Egzamayı geçiriyor. Mide bulantısı ve kusma sorununu giderir.

Karaciğer için harika bir meyve özelliği taşıyor. Tüketimi karaciğer yağlanmasını azaltıyor. Damarlardaki plak birikimini önleyerek kalp krizi ve felç gibi önemli hastalıklara karşı da koruma sağlıyor. Güzel bir cilde sahip olmak için de tüketimi şart. Hücre zarını koruma özelliğine sahip bu harika meyve cilt ve saç kuruluklarına da mani oluyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği ile enfeksiyonlara karşı da koruma sağlıyor. Harika bir enerji kaynağı olan iğde hücre ve kas yapımını da sağlıyor. Bu bakımdan sporcular için de bulunmaz bir gıda özelliği taşıyor. Beyin fonksiyonlarını düzenleme özelliği de bulunuyor. Çiçeklerinin koklanması zihni açıyor.

İğde Nasıl Kullanılır, Ne Şekilde Tüketilir

En kolay ve basit olan şekli ile meyveleri yenilir.
Bununla beraber ishali kesmede meyvesini rengi sarılaşana kadar kaynatıp tüketmeniz gerekir.

İğde öksürükte çiçekleri ile kaynatılıp içilir. Çiçekleri kaynatılıp egzama olan bölgeye sürülürse bu rahatsızlığı giderir. Kabukları soyulup meyvesi suda bulamaç tarzı hazırlanıp kullanılırsa yüzdeki siyah noktaları ve sivilceleri geçirir.

İlginizi Çekebilir: