Beslenme, Genel

İrmik Helvası Tarifi- 2 Çeşit Tarif

İrmik Helvası Tarifi- 2 Çeşit Tarif

Kolay İrmik Helvası Tarifi-1

Malzemeler (4 kişilik)

2 su bardağı irmik

1 su bardağı süt

1 su bardağı su

1 su bardağı şeker

Yarım su bardağı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı tereyağ veya margarin

2 veya 3 yemek kaşığı çam fıstığı

Kolay İrmik Helvası Hazırlanışı:

İlk başta şeker, su ve süt bir tencerenin içerisine alınıp kaynatılır. Diğer tarafta başka bir tencereye tereyağ ve sıvı yağ alınır tereyağ eridikten sonra fıstıklar ilave edilir ve pembeleşinceye kadar kavrulur. Üzerine irmik eklenir ve pembeleşinceye kadar kavrulur.

Daha sonra hazırladığımız sütlü, sulu karışım eklenir. Ocağın altı kısılarak 5 dakika ağzı kapatılarak şerbetini çekmesi beklenir. Şerbetini çektikten sonra ocağın altı kapatılıp 10 dakika dinlendirilip servis edilir.

Sütlü İrmik Helvası Tarifi-2

Malzemeler (4 kişilik)

2 su bardağı süt

1 su bardağı irmik

1 su bardağı fındık veya ceviz

2 su bardağı süt

2 veya üç yemek kaşığı tereyağ

Sütlü İrmik Helvası Hazırlanışı:

İlk başta sütü ve şekeri bir tencereye koyup kaynatıyoruz. Başka bir tencereye tereyağı alıp eritiyoruz. Eriyen tereyağın üzerine irmiği ilave edip pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. Kavrulan irmiğin üzerine fındık veya cevizi ilave ediyoruz.

Daha sonra sıcak sütlü karışımı yavaş yavaş ekleyerek bu karışımı iyice çekmesi için ocağın altını kısıp 5 dakika tencerenin ağzı kapatılarak bekletiyoruz. 5-10 dakika dinlendirip servis ediyoruz.

NOT: Dondurmalı irmik helvası yapmak içinde tarif-1 veya tarif-2’deki gibi hazırlayıp yanına dondurma koyarak servis edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: