Beslenme, Genel

İstiridye Mantarı Hakkında Bilgi

İstiridye Mantarı Hakkında Bilgi

Son Zamanların Çok Kazandıranları Arasında Yer Alan İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir, Yetiştirilen Ortam Nasıl Olmalıdır? Faydaları Nelerdir, Ülkemizdeki Pazar Alanı Nasıldır?

Ticari olarak yapılacak istiridye mantarı  üretimi yapılacak alanın öncelikle karanlık olması gerekir. Yetiştirme işleminin yapıldığı alanın kazanç bakımından getirisinin makul seviyede olması için 100 metrekareden aşağı olmaması, alanın dikdörtgen bir yapıya sahip olması, tavan yüksekliğinin en az 2,5 metre en fazla 4 metre olması gerekir. İstiridye mantarı üretimi için kurduğunuz alanda muhakkak su ve su gideri bulunmalı, ayrıca elektrik bulunmalıdır. Ortamın her ay düzenli haşere ve sineklere karşı ilaçlanması gerekir.
100 metrekarelik bir alan için ortalama 11,5-12 ton kompost (mantar toprağı) konulması yeterli olur. Bu tonaj geçilmemelidir. Ne kadar çok kompost koyarsam o kadar çok kazanırım düşüncesi yanlıştır ve üretimde sıkıntıya girmenize neden olur. Çünkü üretim yaptığınız yerdeki hava sirkülasyonu zorlaşacağından kirli hava atılamaz.
İstiridye mantarı üretim aşamasında ortamın ısı, nem, hava ve havalandırma oranları sabit tutulmalıdır. Bu çok önemlidir. Kuluçka süresinde mantarların ihtiyaç duyduğu ısı miktarı 23 C’dir. Nem oranı da %80- %90 oranında sabit tutulmalıdır. Kompostların kuluçka süresi 25 gündür ve bu zaman zarfında ortamın koşullarına daha fazla özen gösterilmelidir. Üretimin yapıldığı deponun hiçbir şekilde aydınlatılmamasına dikkat edilmelidir. Kompostlara su teması olmamalıdır.
Ekime hazır hale gelen kompostlar ekilir. 1 ton kompost için 5-7 kg arası misel (mantar tohumu) kullanılır. Kompost iyi bir besin ortamı olduğundan mikrobial oluşumların önüne geçmek için hijyene azami gayret gösterilmeli ve kullanılan malzemelerin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Tohumluk miseller komposta homojen olarak karıştırıldıktan sonra naylon torbalara, kasalara veya ranzalara yerleştirilir. Üzeri nemi kaybetmeme adına ince bir kağıt veya naylonla örtülür. Arada örtü üzeri su ile nemlendirilir. Bu devrede havalandırmalar kapalı tutulur ve oda sıcaklığının 28 C’nin üzerine çıkmamasına özen gösterilir.
İstiridye mantarı üretim aşamasında günde 2 saatlik bir zaman ayırmakla harika bir kazanç elde edebilirsiniz.

İstiridye Mantarı Faydaları Nelerdir?

* İstiridye mantarı antibakteriyel özellik taşır ve doğal antibiyotik görevi görür.
* Bağışıklık sistemini güçlendirir.
* Kolesterolü dengeler.
* Yüksek tansiyonu düşürücü özelliği vardır.
* Anemiye karşı faydalıdır.
* Yüksek oranda B1 ve B2, B3 vitaminleri içerir.
* İstiridye mantarı  bağırsak hareketlerini düzenler.
* Tümör giderici özelliği bulunmaktadır.

Pazarlama Oranı Nasıldır?

Ülkemizde istiridye mantarı  üretimi gittikçe artmakta olup, devlet desteği vardır. Kosgeb desteği almanızda mümkün. Pazarlama sorunu bulunmamakta. Toptan alıcıları olduğu gibi kendinizde pazarlayabilir, internet üzerinden de satışını yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: