Beslenme, Genel

İyot Minerali Eksikliği Hakkında

İyot Minerali Eksikliği Hakkında

İyot Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

İyot insan vücudunda kendiliğinden üretilemeyen ve dışarıdan alınması gereken ve triodin, trioid hormonu üretebilmesi için gereken bir elementtir. Trioid hormonu ise beynin ve bedenin tam ve sağlıklı çalışması için çok önemlidir.

İyot eksikliği quatr, hipotiriodi, kadınlarda meme kanseri, kısırlık, düşük ve ölü doğum; çocuklarda zeka geriliği, dikkat dağınıklığı, geç konuşma gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Özellikle hamile bayanların hamilelik sürecinde beslenmelerinde yeterli iyot bulunmaması doğacak çocuklarda zeka geriliğine neden olabiliyor.

Şu an için dünya üzerinde 40 milyon çocuğun bu riskle karşı karşıya olduğu tahmin ediliyor. Ülkemizde ise 6-12 yaş çocukların %30’unda iyot eksikliği bulunduğu değerlendiriliyor.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre vücudun günlük iyot eksikliği şu şekilde:
0-5 yaş arası: 90 mikrogram,
6-12 yaş arası: 120 mikrogram,
12 yaş üstü erişkinlerde:150 mikrogram,
Hamile ve emziren kadınlarda: 200 mikrogram.

Bu verilere göre aslında eser miktarda diye nitelenebilecek olan iyot eksikliğinin belirtileri arasında kabızlık, saç ve tırnaklarda kırılma, sürekli sinirlilik hali, halsizlik, boyun kısmında quatr olarak tanımlanan şişkinlik, soğuğa karşı aşırı hassasiyet, ciltte kuruluk, dikkat dağınıklığı (özellikle okul çağındaki çocuklarda), çocuklarda zeka geriliği ve gelişim bozuklukları, kadınlarda adet döngüsü bozukluğu, unutkanlık, aşırı kilo alma gibi durumlar gösterilebilir.

İyot eksikliği tespiti tahlillerle tespit edilebilmektedir.

İyot Eksikliği Nasıl Giderilir, Hangi Besinlerde İyot Bulunur?

Dünya üzerinde 130 ülkede önemli bir sağlık sorunu olan iyot eksikliğine karşı birçok ülke tedbirini almıştır. İsviçre 19222’den beri iyotlu tuz kullanımına başlamış ve şu an quatr, zeka geriliği gibi iyot eksikliğine bağlı sorunları tamamen halletmiştir.

Artık market raflarında bulunan iyotlu tuzlardan her gün 2 gram tüketmek iyot ihtiyacımızı karşılamaktadır. Yalnız burada bir hususu hatırlatmak isteriz. Yemeklere konulacak olan iyotlu tuz yemek piştikten sonra veya sofrada tüketilirken konulmalıdır. Aksi halde iyot, yemek pişerken buharlaşır.

Tuzlu su balıkları da iyot açısından zengindir ve bol bol tüketilmelidir. Süt ve süt ürünleri (pastörize edilmişler değil. Çünkü bunlardaki iyot miktarı % 25 azaltılmıştır.), yumurta, kuru fasulye, sarımsak, çilek, şeftali iyot bakımından zengindir.

Bazı Besinler İyot Emilimini Azaltmaktadır.

Bazı gıdaların aşırı tüketimi iyot emilimini azaltmaktadır. Lahana, kara lahana, şalgam, Brüksel lahanası gibi besinleri aşırı tüketmemek gerekir. Onun için yeterli miktarda iyot alınmış olsa da beslenme alışkanlıklarımız iyot eksikliğine neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: