Beslenme, Genel

Kahve Telvesi İle Cilt Bakımı

Kahve Telvesi İle Cilt Bakımı

Kahve Telvesi Cilde Faydalı mıdır, Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır

Kahve bizimle özdeşleşmiş ve kültürümüzün vazgeçilmez içeceklerindendir. Hatta dünya üzerinde Türk kahvesi adından söz ettirmeyi başarmıştır. Kahve üzerine yapılan araştırmalar erkeklerde Parkinson hastalığına yakalanma riskini minimum seviyeye indirdiğini, kadınlarda da depresyona girme olasılığını kahve tüketmeyenlere oranla yüzde 20 oranında azalttığını ortaya koymuştur.

Yalnız kahve telvesi yeme isteğinin de insanlarda demir anemisi hastalığının bir belirtisi olabileceğini, bunun için muhakkak bir hekime görünülmesi gerektiğini vurguluyorlar.

Bu kısa bilgilendirmenin ardından isterseniz kahve telvesinin cilde ne gibi faydaları var, kullanımının bir zararı var mıdır onlardan bahsedelim. Eğer kahve telvesi zeytinyağı ile yüze uygulanırsa kan dolaşımı hızlandırıyor. Tonik etkisi gösterip, cildi tazeliyor ve temizliyor. Ciltteki pürüzleri ortadan kaldırıyor. Parmağınızı zeytinyağına batırıp ardından kahve telvesini yüzünüze uygulamanız yeterli.

Ayrıca gül suyu ile de kullanabilirsiniz. Amaç telvenin ciltte eşit dağılımını sağlamak. Kahve telvesi cilde uygularken yavaş yavaş ve masaj yapar tarzda uygulayın. Ardından yüzünüzü yıkayın. Uzun süre bekletmenize gerek yok.

Tek başına kullanılabildiği gibi zeytinyağı ve badem yağı ile kullanımının cildi sıkılaştırdığı, limon suyu ve su ile birlikte kullanıldığında cilde canlılık verdiği söylenmektedir. Ancak her ciltte aynı etkiyi vermeyeceğinden dikkatli kullanılmalı ve kızarıklık gibi sorunlara neden olursa kullanımı bırakılmalıdır.

Ayrıca göz altı morluklarına da iyi geldiği söylenmekte ise de eğer bu morluklar kalıtsal etkenlere bağlı ise bir faydası olmayacaktır. Ama stres, yorgunluk gibi etkenlere bağlı oluşmuşsa bunlara karşı faydası vardır.

Sivilcelere Karşı Kullanılabilir mi: Eşit miktarlarda kakao ve kahve telvesi kullanımının sivilce oluşumunu önlediği bildiriliyor. Ama bu karışıma ilave olarak bal da eklenilmeli. Örneğin; 2 tatlı kaşığı kakao, 2 tatlı kaşığı telve, 2 tatlı kaşığı bal (yağlı ciltlerde 1 tatlı kaşığı limon suyu, kuru ciltlerde 2 tatlı kaşığı yoğurt) bir kapta karıştırılıp cilde uygulanır. 20 – 25 dakika bekletilip ılık su ile yıkanır.

 

İlginizi Çekebilir: