Alternatif Tıp, Beslenme

Kalp Damar Dostu Üzüm Çekirdiği Faydaları

Kalp Damar Dostu Üzüm Çekirdiği Faydaları

Uzun yıllardır Avrupa’da ilaç niyetine kullanılan üzüm çekirdeği faydaları ve nasıl tüketilmesi gerektiğini sizler için araştırdık.

Üzüm çekirdeği faydaları 1947’de Fransa’da keşfedilmiş ve kısa sürede Avrupa’ya yayılmıştır ve bu ülkelerin birçoğunda ilaç olarak satılmaya başlanılmıştır. Özellikle kalp ve damar sağlığı açısından sağladığı müthiş koruyucu etkisi ile kalp ve damar sağlığına bağlı birçok hastalığın önüne geçmeyi başarmıştır.

Bu gıda üzerine yapılan araştırmalar kan damarlarını güçlendirdiğini ortaya koymuştur. Bu açıdan üzüm çekirdeği tüketimi kalp ve damar sağlığı açısından önem arz etmektedir. Gelin bu mucize olarak tanımlayabileceğimiz besinin faydalarını yakından görelim:

Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

Kalp ve damar sağlığı üzerinde önemli bir fonksiyonu olduğunu belirttiğimiz üzüm çekirdeği damarları sağlamlaştırarak damar yozlaşmasını önlüyor.

Damar sertliği ve buna bağlı oluşabilecek hastalıkların da önüne geçiyor.

Kalp krizi ve felç riskini en az seviyeye indirgiyor. Hipertansiyon hastalığına karşı da koruma sağlıyor.

Güçlü bir antioksidan kaynağı olması vücuda zarar verebilecek serbest radikallere karşı koruma sağlıyor. Yaşlanma belirtilerini azaltıyor.

Diyabet hastalarının tedavi sürecine katkıda bulunuyor.

Göz sağlığını koruyarak gözü maküler dejenerasyon ve katarakta karşı koruyor. Özellikle işi gereği sürekli bilgisayar başında olan veya elektromanyetik cihazların karşısında kalmak zorunda kalan insanların da göz sağlığı için muhakkak üzüm çekirdeği tüketmesi gerekiyor.

Kozmetikte merhem yapımında kullanılıyor ve deriyi güçlendiriyor. Bu açıdan cilt sağlığını da koruyor.

DNA üzerinde meydana gelebilecek hasarlara karşı da koruma sağlıyor.

Böbrek ve mesanedeki kum ve taş oluşumunu önlediği gibi vücuttan atılmasına da yardımcı oluyor.

Vücutta iltihap oluşumu önlediği gibi, ödem atımına da fayda sağlıyor. Tamamen doğal oluşu sayesinde hamilelik sürecinde bayanlarda oluşan ödemin atılması için de gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Varise karşı da önemli bir besin olan üzüm çekirdeği en ince kılcal damarlara kadar koruma sağlıyor.

Diş etini güçlendirir ve diş eti kanamalarını ortadan kaldırır.

Üzüm Çekirdeği Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır?

Günlük 1 çorba kaşığı tüketimi yeterli olacaktır. Tamamen doğal bir yiyecek olduğundan vücut için herhangi bir zararı da bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir: