Beslenme, Şifalı Bitkiler

Narenciyenin İncisi Kamkat

Narenciyenin İncisi Kamkat

Kamkat Nedir, Nasıl Yenir, Faydaları Nelerdir?

Kamkat Nedir? Turunçgiller ailesinden olan ve ülkemizde çok tanınmayan fakat dünyanın birçok bölgesinde yaygın olarak kullanılan ve kumkuat ve kumkat olarak da bilinen ve Doğu Asya ve Çin’de yaygın olarak yetişen ve popülerliği gittikçe artan şifalı bir meyvedir.

Biçim olarak limon, renk olarak portakala benzeyen kamkat (kumquat) portakala binaen soyulmadan tüketilen ve kokusu bergamotu andıran, elinizden bıraktığınızda bile kokusu hemen kaybolmayan, tat olarak harika bir meyvedir. C vitamini olarak da çok zengin bir meyvedir. O kadar çok C vitaminine sahiptir ki günde 20 gr kamkat yediğimizde vücudumuzun o gün ki C vitamini ihtiyacını sağlamış oluruz.

Birçok uzman diyetisyen tarafından kolesterol ve tansiyon düşürmede kullanılması önerilen kamkatın sayılamayacak kadar faydalarını sizler için araştırdık.

Kamkat Faydaları Nelerdir?

Kamkat içerisinde bulunan yüksek miktardaki C vitamini sayesinde çok güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirdiği için hastalıklara yakalanma riskini de en aza indirmektedir.

İçerisinde sinir sistemimizin düzenli çalışmasını sağlayan A vitamini, B1, B2, B3 vitamini de bulunmaktadır. İştahı açar sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına çok iyi gelir. Kanı temizleyici özelliği vardır ve kan dolaşımını hızlandırır. İdrar söktürür.

Soğuk algınlığına, nezleye, gribe, öksürüğe faydalıdır. Mikrop öldürücü özelliği vardır,  bu yüzden zehirlenmeler ve böcek ısırmalarında da oldukça faydalıdır. Rahatlatıcı özelliği olduğu için vücuttaki ağrıları azaltır. Ateşi düşürür, tansiyonu dengeler ve kansızlığa iyi gelir. Dişleri ve diş etlerini kuvvetlendirir, dişleri beyazlatıcı özelliği vardır. Sivilcelerin azalmasında etkilidir. Nasırı azalttığı da bilinmektedir.

Kamkat Nasıl Yenir

Kabuğu soyulmadan çiğ olarak yenilebildiği gibi reçel, marmelat, kek ve pasta yapımında da kullanılır, ayrıca Çin lokantalarında yemek sonrası tatlı olarak da ikram edilmektedir.

Kamkat Nerede Yetişir

Ülkemizde üretilmesi için ciddi çabalar sarf edilen bu meyve en uygun yetişme koşullarını Rize ilimizde bulmuştur. Bununla birlikte evlerinizde saksıda dahi yetiştirip bu şifalı meyvenin faydalarına ulaşabilirsiniz. Fide satışını yapan internet siteleri mevcuttur. Yaş meyve kilo fiyatı 27 ile 30 TL arasında değişmektedir.

Tüm bu saydığımız faydalarını daha iyi hissetmek isterseniz yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi kabuğuyla birlikte tüketmenizde fayda var.

İlginizi Çekebilir: