Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Kapari Bitkisinin Faydaları

MS ve Birçok Rahatsızlığa Kapari Bitkisi

Kapari Bitkisi faydaları, çayının hazırlanışı ve kullanımı ile ilgili her şey bu yazımızda.

Kapari Nedir? Bir Akdeniz bitkisi olan kapari; gebre, geyil, kebere gibi isimlerle de anılır. Dünya üzerinde 250 türünün olduğu tahmin edilmektedir. Gebre bitkisinin çiçek tomurcukları, kök kabukları ve meyvesi kabızlık giderici, idrar söktürücü ve kuvvet vericidir. Turşu halinde, salata ve mezelerde kullanılır. Adı Evliya Çelebinin Seyahatnamesine bile konu olmuş bir bitkidir. Eserinde Gebre otunun turşusundan ve faydasından bahsetmektedir.

Gebre bitkisinin bezelye büyüklüğünde olan tomurcukları vitamin, mineral ve protein bakımından oldukça zengindir. Gençleştirici ve cinsel gücü artırıcı özelliği vardır. Özellikle Avrupa’da ve Amerika’da kullanımı yaygındır. (Batı Avrupa ülkelerinde tomurcukları zeytinyağı ve limonla işlenir.)

Karpuzcuk olarak bilinen meyveleri (ki bu meyveler MS hastalığı için oldukça faydalıdır. Salamura şeklinde muhafaza edilerek gıda olarak tüketilir. Tuz ve sirke ile terbiye edilerek tadındaki acılık da giderilmiş oluyor.

Bu bitkide sarımsaktan 15 kat fazla antioksidan bulunur.

Kapari (Gebre) Otunun Faydaları

* Özellikle karpuzcuk olarak bilinen meyveleri ve çayı MS hastalığı için ümit vaadetmektedir. (Bu konuda Pamukkale Üniversitesi Biyoloji Bölümü tarafından fareler üzerinde yapılan çalışmalar devam etmektedir)

* Yüksek antioksidan içermesi vücuttaki toksinlerin atılmasında ve kan temizlemede etkilidir. Plazma yenileyici özelliği vardır.

* Kabızlığı giderir.

* Cinsel gücü artırır.

* Gut hastalığında faydalıdır.

* Kolesterolü dengeler.

* Kanser hastalığında tümörlerin gelişimini durdurur.Et ile hazırladığınız yemeklere poşet içerisinde bulunan çayından bir poşet koyarsanız et içerisinde bulunan zararlı maddeleri yok eder.Adet (regl) sancılarını dindirir ve reglinizi düzenler.

* Çayının hemoroit hastalığının tedavisine büyük katkısı vardır.

* Felçte tedaviye katkısı vardır.

* Balgam söktürücüdür.

* Karaciğerin işleyişini düzenler.

* Solucan düşürülmesinde etkilidir.

Kapari Çayı Nasıl Hazırlanır, Nasıl Tüketilir?

Yaklaşık 1 litre kaynamış suya 1 çay kaşığı kurutulmuş kapari bitkisi eklenir. 10 dakika demlendikten sonra şekersiz olarak tüketebilirsiniz. Üç öğün 3 fincan içmenizi tavsiye ederiz. Meyvelerinden ve yapraklarından turşu yapılabilir. Garnitür olarak salatalarda ve balık yemeklerinde farklı tatlar katması için kullanılır. Çayı yapılabilir.

Kapari Bitkisinin Zararı Var mıdır? Zehirli bir bitki olan kapari (gebre) otunun dikkatli kullanılması gerekmektedir. Ayrıca işlenmiş olanları ya da tablet halinde bulunanları alınmalı ve tüketilmelidir.

İlginizi Çekebilir: