Beslenme, Genel

Karabaş Balı Faydaları ve Kullanımı

Karabaş Balı ve Şaşırtıcı Faydaları

Karabaş otunun faydaları karabaş balı ile sofralarınıza taşınıyor. Belki adını pek duymadığınız bu balın faydalarını okuyunca inanın sofranızdan eksik etmemeye gayret göstereceksiniz.

Karabaş Balı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Karabaş balı adından da anlaşılacağı üzere karabaş otundan arıların elde ettiği bir baldır. Glikozidler, saponinler ve sineollar bakımından çok zengin bir baldır. Prolin (amino asit) miktarı diğer ballara göre 3-4 kat daha fazladır.  Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde bu balın üretimi mevcuttur.

Karabaş balı özellikle Avrupa ülkelerinde çokça bilinen ve tüketilen bir baldır. Ülkemizde üretimi değerinin anlaşılamamasından dolayı çok az olmasından dolayı ihracatı yapılamamakta, bu nedenle Avrupa ülkeleri bu balı İtalya ve Fransa gibi ülkelerden elde etmektedir.

Üretimi bahar yağışlarına bağlı olarak değişkenlik göstermede, bazı yıllar çok iken bazı yıllar azalmaktadır. Bu sebeplerle elde edilişi ender olan bir baldır. Tabi bu balı asıl ender kılan ise sağladığı faydalardır. İşte faydaları:

Karabaş Balı Faydaları

Kalp damarlarını açar, damar sertliklerini önler.

Asabilik ve sinir durumlarını giderici ve tedavi edici özelliği vardır.

Doğal bir ağrı kesicidir.

En önemli özelliklerinden biri de migren rahatsızlığını ortadan kaldırmasıdır. Eğer migren hastalığınız var ise bu bal ile kesin şekilde bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Yüksek tansiyon hastası iseniz düzenli karabaş balı tüketmenizi öneririz.

Astım ve sara hastası iseniz muhakkak bu balı tüketmelisiniz.

Dolaşım sistemine kuvvet verir ve dolaşımı düzenler.

Balgam söktürür.

Karabaş Balı Nasıl Tüketilmelidir?

Her gün düzenli olarak 2’şer tatlı kaşığı sabah ve akşam aç karna tüketin. Yedikten sonra 10 dk bir şey yemeyin. Ayrıca bu bal çabuk kristalize olma özelliğine sahiptir. Eğer elinizdeki bal kristalize olmuş ise donmuş olarak yemenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde içeriğindeki vitaminler de kaybolmamış olur.

Karabaş Balını Nereden Bulabilirsiniz? 

Organik olduğuna inandığınız karabaş balını güvendiğiniz bir aktarınız var ise oradan temin etmeniz mümkündür. Bununla birlikte satışını yapan birkaç internet sitesi bulunmaktadır. Buradan da teminini yapabilirsiniz.

Bununla birlikte Akdeniz bölgesinde de üretimi yapıldığından burada bal üretimi yapan kişilerden de bu balın tedarik edilmesi mümkündür. Yarım kilosu 80 ila 100 TL arasında değişmektedir.

İlginizi Çekebilir: