Beslenme, Şifalı Bitkiler

Karabiberin Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Karabiberin Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Karabiberin Faydaları Nelerdir, Karabiber Nasıl Kullanılır?

Karabiber dünyada en sık kullanılan baharatlardan birisidir. Bilimsel adı Piperaceae (karabibergiller) olan karabiberin anavatanı Hindistan’dır. Beyazbiber ve yeşilbiber gibi çeşitleri vardır.

Karabiber alırken mümkün olduğunca toz halinde olanını değil de, tohum halinde olanı tercih edilmelidir. Evde toz haline getirilerek kullanılabilir. Toz karabiber, çabuk nem kapar ve ağzı hava alan bir kapta ise içindeki uçucu maddeler çabucak uçar.

Karabiberin Faydaları Nelerdir?

Karabiber, solunum yolu hastalıklarında, öksürük, soğuk algınlığı, kabızlık, hazımsızlık, anemi, diş hastalıkları, ishal ve kalp sorunlarında bir takım önleyici ve rahatlatıcı etkileri bulunan bir baharattır. Mikrop öldürücü yönüyle özellikle gıdaları saklamak içinde faydalanılmıştır.
Kara biber, mide öz sıvısı salgısını arttırır. Kolik, ishal ve kabızlık gibi sorunlarla başarılı şekilde kullanılmaktadır.

Bir cilt hastalığı olan vitiligoya karşı da fayda sağlamaktadır.

Pek çok insanın muzdarip olduğu bağırsak gazı sorunu için oldukça etkilidir.

Çinliler karabiberi sinüzit ve burun tıkanıklığı için kullanmıştır.

İçerdiği antioksidanlar, kırışıklıkların önlenmesinde, yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesinde, yaşlılık lekelerine fayda sağlar.

Etken maddesi olan piperin üzerinde yapılan çalışmalar, bu bileşiğin hafıza bozukluğu, bilişsel sorunlar, Alzheimer gibi yaşa bağlı gerçekleşen sorunlara karşı fayda sağladığını göstermektedir.
Geleneksel tıpta karabiber, kulak ağırları, kangren, fıtık, ses kısıklığı, böcek sokmaları, diş çürümeleri ve diş ağrıları gibi problemlerde de kullanılmıştır.

Vücuttan toksinleri hızlı bir şekilde atması, terletici ve idrar söktürücü özelliği ile diyet listelerinde ayrı bir yeri vardır. Yağ yakıcı ve sindirim sistemini uyarıcı etkisi vardır.
Ayrıca yağının sigara içme isteğini ve anksiyete problemlerini azalttığına dair bulgular vardır.

Karabiber Nasıl Kullanılır?

Karabiber; limon, zeytinyağı ve az da tuz karıştırılarak salata sosları hazırlanabilir. Ayrıca; kekik, biberiye gibi baharatlarla birlikte etleri marine etmek için karabiber kullanılır. Ayrıca, karabiber pirinç pilavının olmazsa olmazı arasındadır.

Önemli Hatırlatmalar:

Aşırı karabiber tüketimi bağırsaklarda tahrişe sebep olabilir. Özellikle karın bölgesinden ameliyat olmuş olanların dikkatli kullanması gereken baharatlardandır. Aynı zamanda karabibere alerji olması durumunda kullanımı durdurulmalı ve doktora başvurulması elzemdir. Hamilelerce ve emziren bayanların dikkatle kullanması gerekebilir. Bunun haricinde güvenle tüketilebilecek bir baharattır.

İlginizi Çekebilir: