Alternatif Tıp, Genel, Şifalı Bitkiler

Karaçalı Bitkisi Faydaları ve Kullanımı

Karaçalı Bitkisi Faydaları ve Kullanımı

Ülkemize has bitkilerden biridir karaçalı bitkisi. Ürogenital sistem üzerindeki etkisi halkımız tarafından da bilinen bu bitkinin diğer faydaları ile nasıl kullanılması gerektiğini sizler için araştırdık.

Karaçalı bitkisi (Paliurus Aculeatus) 3-4 m boylarına kara uzayabilen, dikenli içeriğinde; zengin olarak tanen, flavonlar, uçucu yağ ve paliurin ihtiva eder. Bazı yörelerde çalıdikeni, İsadikeni>, Karadiken, Sincandikeni adlarıyla da anılır.

Bu bitkinin en önemli özelliği ürogenital sistem üzerindeki etkisidir. İyi bir idrar söktürücüdür. Böbrek taşlarının düşürülmesinde ve oluşumunun önlenmesinde çok etkilidir. Biraz sonra tarifini vereceğimiz çayını öncelikle böbrek taşları ile ilgili rahatsızlığı bulunanların kullanmasını öneririz. Gerçekten bu bitkinin böbrekler üzerindeki olumlu etkisi oldukça yüksektir.

Karaçalı Bitkisinin Faydaları

Böbrek taşlarını giderir. Böbrekte oluşan protein kaçağını önler. Böbrekte taş, kum oluşumunu önler.İdrar söktürücü özelliği vardır.

Lapası çıbanlara karşı etkilidir.

Çayının ılık olarak göze uygulanması gözdeki iltihaplanmaları giderir.

Vücuttan ödem attırıcı özelliği vardır.

Karaçalı Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Böbrek taşı rahatsızlığına karşı çayı hazırlanarak tüketilebilir. Biraz sonra vereceğimiz bu bitkinin çayından günde 2 bardak içmeniz yeterli olacaktır. Gözde oluşan iltihaplanma durumlarında bu çayın ılığını bir pamuk vasıtası ile gözünüze sürün ve bir müddet gözünüzde bekletin.

Vücudunuzda çıkan çıbanlara karşı bu bitkinin taze yapraklarından elde ettiğiniz lapayı kullanın. Lapasını da bir havan yardımıyla döverek elde edebilirsiniz. Bitkiden elde edeceğiniz bu lapayı çıbanın olduğu yere sararak 2 saat bekletin. Bu yöntemi sivilce ve aknelere karşı da kullanabilirsiniz.

Karaçalı Çayı Nasıl Demlenir?

1 su bardağı kaynamakta olan sıcak su içerisine bir tutam karaçalı bitkisi ilave edin ve 5 dakika demlenmeye bırakın. Ardından süzün. Tatlandırmak için içerisine limon ya da bal ilave edebilirsiniz.

Çayı özellikle böbrek taşlarından kurtulmak için çok etkilidir. Çayını her seferinde taze olarak hazırlamayı unutmayın.

Karaçalı Bitkisinin Zararı Var mıdır?

Bitkiden elde edilen çayın veya lapasının bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak emziren ve hamile bayanların kullanmadan önce hekimlerine danışmalarını tavsiye ederiz. Yine düzenli kullandığınız ilaç var ise hekiminize danışarak karaçalıyı kullanmanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir: